Na procházku do přírody můžete vzít svého psa. Nebo si v Horské Kamenici půjčit lamu

26. červen 2022

Nejen obvyklá středoevropská zvířata jako krávy, kozy či ovce můžete vidět na našich pastvinách. Na farmě v Horské Kamenici chovají i pár lamy krotké a malé lamě. A dokonce se s nimi, samozřejmě spolu s majitelem, můžete vydat na procházku. Vyzkoušel to redaktor Jaroslav Hoření.

Při toulkách přírodou člověk někdy nevěřícně zírá, co všechno chovají majitelé venkovských pastvin. Na různé druhy krav, koz či ovcí jsme si už zvykli. Ale třeba v Horské Kamenici na Železnobrodsku můžete vidět i původem jihoamerické lamy krotké. A dokonce se s nimi vydat na procházku.

Lamy z Horské Kamenice jsou opravdu krotké a milé. Během procházky se od chovatelů dozvíte i ledacos zajímavého ze života lam a uvidíte, že na Farmě dědka Šťastného jsou šťastné nejen lamy. Hlavně jim ale žádné dobroty. A to platí všude, zásadně nekrmte cizí zvířata, může to pro ně mít fatální následky.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.