Na očkování proti chřipce je teď nejlepší čas, říká epidemioložka
Redaktorka Jana Švecová si do pořadu O čem se mluví pozvala vedoucí Oddělení ústavní epidemiologie a hygieny Krajské nemocnice Liberec Janu Prattingerovou.
Čtěte také
„Chřipka většinou přichází kolem Vánoc a tvorba protilátek trvá zhruba 14 dní. Pokud se teď naočkujete, měly by být v době příchodu epidemie připravené,“ vysvětluje lékařka v rozhovoru.
Zamýšlí se také nad neochotou některých lidí nechat se očkovat a jako důvod uvádí nízkou zdravotní gramotnost. „Pobývala jsem delší dobu ve Finsku a tam se tématu očkování věnují v podstatě už od školky,“ uvádí na příkladu.
Jaký je rozdíl mezi chřipkou a nachlazením? Koho chřipka ohrožuje? A je stále podstatné nechat se očkovat proti covidu-19? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Očkovací centrum v liberecké nemocnici je znovu v provozu
V Česku za první říjnový týden přibylo přes 7 000 případů nákazy koronavirem. I kvůli tomu začalo opět fungovat očkovací centrum v Krajské nemocnici Liberec.
-
Očkování od A do Z. Naším hostem byl lékař Jiří Šmíd z České vakcinologické společnosti
V tomto období je podle lékařů vhodné myslet na očkování, které má své zastánce i odpůrce. O mýtech a faktech očkování mluvila Iveta Kalátová s lékařem Jiřím Šmídem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.