Na Máchově jezeře naplno začala letní sezóna. Jaká je tam kvalita vody?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bezděz k Máchovu jezeru patří neodmyslitelně

Ani nadprůměrně deštivý červen nepřispěl k výraznému zlepšení kvality vody v Máchově jezeře. Největší rekreační nádrž v Libereckém kraji hygienici sledují na celkem čtyřech místech. Už od začátku sezóny je znečištění na středním stupni tři. Koupání se tak nedoporučuje citlivým jedincům a těhotným ženám.

Kvalitu vodu v Máchově jezeře řeší hygienici už desítky let. Jezero je znečištěné hlavně sinicemi, na které si lidé už zvykli. Pláže jsou plné a mnozí se k jezeru vrací každé léto.„Zatím jsme nezaznamenali žádnou stížnost a na všech informačních tabulích uvádíme, že po koupání je důležité se osprchovat. Je to pro ty jedince, kteří jsou citlivější, nebo pro těhotné ženy,“ uvedla Věra Opltová z firmy Regata Máchovo jezero. 

 „Kvalita vody se posledních deset let se udržuje na stupni číslo tři. Tam se udělalo opravdu velké množství práce a to vedlo k ozdravení ekosystému. Přesto v těch sedimentech jsou ložiska sinic, která tam dále přetrvávají. Vlivem opatření, která byla aplikována, jako byla ekohrázka, tak pochopitelně dochází k eliminaci,“ říká Pavla Procházková z českolipského pracoviště Krajské hygienické stanice. Revizí prošla také kanalizační síť v okolí. Díky tomu se do Máchova jezera dostane mnohem méně fekálií.

Spustit audio

Související