Na infekce odolné proti antibiotikům ročně v Evropě zemře na 33 tisíc lidí

6. listopad 2018

Vyplývá to z nejnovější zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí, o které informovala agentura Reuters. Důsledky těchto infekcí jsou podle zdravotníků srovnatelné s důsledky chřipky, tuberkulózy a onemocnění způsobených virem HIV dohromady.

Evropské středisko ve své analýze zjistilo, že důsledky onemocnění, která způsobují rezistentní bakterie, se od roku 2007 zhoršily. Znepokojivé jsou zejména případy, kde infekce je odolná i vůči těm nejsilnějším antibiotikům, jakou jsou například karbapenemy, známé jako antibiotika „poslední záchrany“.

„Je to znepokojující, protože tato antibiotika jsou poslední možností léčby,“ uvedlo středisko ve svém prohlášení. „Pokud tyto (léky) už nebudou dále účinné, bude nesmírně těžké nebo v mnoha případech i nemožné infekce léčit,“ dodalo středisko.

Podle odhadů zdravotníků zhruba 70 procent bakterií, které mohou způsobit infekce, už jsou odolné vůči antibiotikům, jež se při léčbě těchto infekcí běžně používají. Vývoj bakterií, které jsou odolné vůči jednomu či více lékům, je přitom jednou z největších hrozeb, kterým medicína v současné době čelí.

Středisko pro prevenci a kontrolu nemocí se ve své zprávě soustředilo na pět typů infekcí, které způsobují rezistentní bakterie v Evropské unii a v Evropském hospodářském prostoru. Podle její výsledků v 75 procentech případů se lidé těmito bakteriálními infekcemi nakazí v nemocnicích nebo na klinikách.

zdroje: iROZHLAS.cz , ČTK
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.