Na hlavní jablonecké tepně by mělo být bezpečněji. Chystá se projekt za 17,5 milionu

14. září 2021

O pruhy pro cyklisty chce doplnit Palackého ulici v Jablonci nad Nisou tamní radnice.

Na stavbu za více než 40 milionů korun chce žádat evropskou dotaci z Integrovaného plánu rozvoje území Liberec – Jablonec nad Nisou. Získat může více než 16 milionů korun.

“Cílem projektu je zvýšení bezpečnosti cyklistů a ostatních účastníků bezmotorové dopravy při průjezdu velmi frekventovanou ulicí Palackého v celé její délce,” řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Palackého je jednou z hlavních jabloneckých tepen, po níž denně projedou tisíce automobilů. Od začátku srpna se tam pracuje na modernizaci dvou rušných křižovatek s Riegrovou ulicí a s ulicí U Přehrady.

Hlavním cílem projektu bezmála za 17,5 milionu korun je modernizace semaforů na obou navazujících křižovatkách. Ty už byly podle Fričové v havarijním stavu a navíc nedokázaly reagovat na hustotu provozu. Práce by tam měly skončit v říjnu a v příštím roce by na ně měla navázat výstavba cyklopruhů.

“Úpravy čekají celou ulici Palackého od Horního náměstí po lávku před okružní křižovatkou Ostrý roh. Projekt je rozdělený do dvou částí. První úsek je od Horního náměstí po autobusovou zastávku Jablonex mezi ulicemi U Přehrady a U Rybníka. Druhý úsek vede od Riegrovy ulice až k lávce před kruhovým objezdem Ostrý roh. Pokud město uspěje se žádostmi o dotace, oba úseky by se měly stavět ve 2. a 3. čtvrtletí příštího roku,” doplnila Fričová.

Palackého ulice je bezmála dva kilometry dlouhá a úpravy by měly zajistit bezpečnější pohyb chodů a cyklistů. V prvním úseku projekt počítá nejen s oddělením cyklistů od automobilů, ale také úpravou 14 přechodů pro chodce, které by měly zvýšit jejich bezpečnost a zajistit lepší pohyb a orientaci pro sluchově, zrakově či pohybově handicapované.

Ve druhé části se počítá s vyznačením cyklopruhů pomocí vodorovného a svislého dopravního značení v hlavním dopravním prostoru, úpravy čekají i přechody pro chodce, kde přibudou středové ostrůvky, a také zastávky autobusů. Žádosti o dotaci na obě části projektu bude projednávat jablonecké zastupitelstvo ve čtvrtek 16. září.

Spustit audio