Na Finksteinu nad Smržovkou by měla do dvou let stát Neviditelná rozhledna

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rozhledna na Finksteinu nad Smržovkou – návrh Architekti Mjölk

Na turisticky oblíbené skalní vyhlídce Finkstein nad Smržovkou by měla vyrůst nová rozhledna. Jizerské hory by tak měly mít do dvou let další dominantu. Rozhledny patří k nejoblíbenějším místům na Jablonecku, a právě proto se ve Smržovce rozhodli mít svoji vlastní. Její zajímavostí bude to, že bude průhledná, z některých úhlů téměř neviditelná.

„Chtěl jsem, aby tu skálu udělali celou, aby to pojali se vším všudy, aby i ty starý cestičky tam znova vykoukly…“ vysvětluje svůj požadavek Marek Hotovec z nad vizualizacemi rozhledny na Finksteinu.

„Smržovská vyhlídka se nachází asi 10 minut od centra města. Pracovně tomu říkáme Neviditelná, nebo Průhledná rozhledna, protože by měla být ze subtilních materiálů a neměla by bránit pohledu z toho hlavního skalního masivu,“ vysvětluje Hotovec.

Ze skalní vyhlídky je krásně vidět na město, na vzácný kamenný most, na Jizerské hory i na Krkonoše. Není tedy divu, že se zrodila myšlenka postavit tam rozhlednu.

Rozhledna na Finksteinu nad Smržovkou – návrh Architekti Mjölk

„Před třemi lety jsme začali řešit v rámci euroregionu Nisa, že by bylo dobé po sto letech zase rozšířit řady těch vyhlídek a rozhleden a logicky nás napadlo, že bychom se měli zabývat touto skálou,“ vysvětluje Marek Hotovec.

Návrh na podobu rozhledny nad Smržovskou vznikl v libereckém ateliéru Mjölk, kde se na rozhledny specializují, potvrzuje architekt Jan Vondrák. „V současné době zpracováváme jednu rozhlednu do Bílého potoka, jednu na Smržovku na Finkstein a další vyhlídku do Tanvaldu a vyhlídky v Rokytnici…“

Rozhledny jsou pro Jizerské hory typické a patří k nejoblíbenějším místům, kam se vydávají místí i výletníci z Česka i zahraničí, potvrzuje Regina Fučíková z jabloneckého infocentra.

„Rozhledny přitahují turisty určitě, protože Jablonec není, oproti jiným městům v Čechách, tak historicky významný, ale Jizerské hory a jejich kamenné rozhledny jsou asi úplně nejnavštěvovanější...“