Mladí liberečtí vědci pracují na Harvardu na vývoji umělé ledviny
Dva doktorandi z liberecké Technické univerzity se podílejí na vývoji umělé ledviny na Wyssově institutu při Harvardově univerzitě v Bostonu. Používají při něm i česká nanovlákna.
Čtěte také
Ledviny patří celosvětově k nejčastěji transplantovaným orgánům. Cílem vědeckého týmu Wysova institutu je pomoc pacientům, kteří potřebují ledvinu a nedaří se pro ně sehnat vhodného dárce. Šestadvacetiletá Markéta Klíčová a třiatřicetiletý Jakub Erben z liberecké textilní fakulty se specializují na tkáňové inženýrství. Do týmu se dostali díky svým mezinárodním úspěchům a také kvůli znalosti nanovlákenných materiálů. Právě nanovlákna hrají ve vývoji umělé ledviny velkou roli.
Umělou ledvinu by měla v budoucnu tvořit základní matrice na velké ploše, aby mohla z krevního oběhu dobře filtrovat nečistoty. Vědci ji ale pak plánují zmenšit a pro představu poskládat jakoby po vzoru japonské techniky origami. Zatím jsou v testovací fází, při ní používají takzvané orgány na čipu.
Doktorandi Markéta Klíčová a Jakub Erben se sice z půlroční stáže museli kvůli koronaviru vrátit předčasně, ve svém výzkumu ale stále pokračují. A doufají, že se budou moc vrátit a dokončit svou stáž v amerických laboratořích. Na Harvardu totiž spolupracovali s vědci z celého světa, potkávali nositele Nobelovy ceny a vyhovovalo jim také špičkové zázemí.
Související
-
Na liberecké univerzitě sestrojili další „zlepšovák“
Už ho využívají na oddělení ARO v liberecké nemocnici, postupně bude i na dalších odděleních.
-
Ustřihnout na míru a vložit do bavlněné roušky - takový filtr pomáhá uvést na trh liberecká TULka
Bude to levný výměnný filtr, který si bude moct pořídit každý. Pokud materiál projde zkouškami, plánuje ho firma, se kterou katedra chemie spolupracuje, prodávat v e-shopu.
-
Studenti z Technické univerzity Liberec pomohli spustit e-shop s filtry do ochranných roušek
Filtrační materiál typu Meltblown ze 100% polypropylenu vyrábí společnost z jižní Moravy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...