Mít fotbal hodně rád a taky pevné nervy. Jak se stát fotbalovým rozhodčím
Bez rozhodčích se žádný fotbalový zápas neobejde. Jenže sudích je málo. Stoprocentně to platí třeba na Liberecku. Se šéfem tamní komise rozhodčích Michaelem Kvítkem si o tom povídal redaktor Pavel Petr.
V 26 letech je Michael Kvítek šéfem komise rozhodčích na Liberecku, asi nejmladším v historii, alespoň o žádném mladším nejsou žádné informace. „Snažil jsem se něco vrátit ‚okresu‘, takže jsem začal ještě za Jardy Poživila, pomáhat mu v komisi rozhodčích na okrese, a když Jarda z pracovních důvodů končil, šéf okresu Liberec mi tu funkci nabídl. Po krátkém přemýšlení jsem to vzal,“ popisuje své začátky.
Co se týká rozhodčích, je na Liberecku podle slov Michaela Kvítka, velký problém, jak v počtu, tak ale také v kvalitě. „Hodně rozhodčích skončilo v seniorském věku, takže máme hodně mladých, kteří se to teprve učí, a tím pádem dělají chyby, a ty týmy na to nejsou připravené,“ vysvětluje.
A jak se komise rozhodčích snaží přilákat do svých řad nové zájemce o rozhodování fotbalových zápasů? „Máme nábory rozhodčích, děláme veřejné tréninky na hřišti u Slovanu, chodíme do škol, a máme v plánu obejít okresní kluby, jejich dorostenecké mančafty, a zkusit kluky, kteří by třeba neviděli ve své budoucnosti kariéru fotbalisty, aby začali jako rozhodčí,“ vypočítává Michael Kvítek.
K tomu, aby se člověk stal dobrým rozhodčím, musí mít fotbal rád. „A ještě je potřeba mít pevné nervy, aby vydržel nápor týmů a fanoušků. Musí ten fotbal mít hodně rád, protože, samozřejmě, práce rozhodčího není vždy v oblibě, ve všech aspektech fotbalu… Musí být poctivý, pracovitý, a snažit se fotbal dělat dobrým pro lidi,“ potvrzuje šéf liberecké komise rozhodčích.
Pro ty, kdo by měli zájem stát se rozhodčím, dodává: „Máme webové stránky, sociální sítě, kde si nás najdete pod okresem Liberec A je tam telefonní kontakt, e-mailové kontakty, stačí se ozvat a můžete se přihlásit. My Vás proškolíme, dostanete od nás základní věci na to, abyste mohli rozhodovat utkání, a jdete na věc…“.
Jaký „zvuk“ mají rozhodčí z Liberecka ve světě fotbalu? Kdy je ideální věk na to začít s píšťalkou? Jakou perspektivu mají mladí začínající rozhodčí před sebou, a kam až se ve fotbalových soutěžích můžou dostat? A kolik si rozhodčí „pískáním“ fotbalového zápasu může vydělat? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Fotbalový „obojživelník" Dominik Zdržálek: V 10 jsem začal věřit, že bych to mohl někam dotáhnout
Ovládá velký fotbal, ve futsale přestoupil do prvoligového Liberce a věnuje se i stále populárnější hře jeden na jednoho. Na kus řeči ho pozval kolega Pavel Petr.
-
Jsme tam od toho, abychom pohovořili o fotbale, říká o své nové moderátorské roli Ladislav Hampl
V pátek 21. května začne vysílání nové rozhlasové stanice Radiožurnál Sport. Jedním z moderátorů středečního pořadu bude liberecký rodák, herec Ladislav Hampl.
-
Pro mě byl Liberec ctí a výzvou, vzpomíná na své působení ve Slovanu Liberec trenér Zsolt Hornyák
Za hostem Setkání o mikrofonu tentokrát musel moderátor Pavel Petr až do Maďarska. U Balatonu vyzpovídal bývalého kouče Slovanu Liberec Zsolta Hornyáka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.