Místo rolby potkáte letos v zimě v Jizerkách spíš bagr

V Jizerských horách se místo lyžování letos v zimě staví
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V Jizerských horách se místo lyžování letos v zimě staví

Obvykle se touto dobou v Jizerských horách a podhůří především lyžuje, a když tam jezdí těžká technika, bývají to zpravidla sypače. Letos je situace jiná; lyžařů je pomálu, na cestách potkáváte cyklisty a bagry a slyšíte čilý stavební ruch.

Letošní zimní sezona je podle některých obyvatel Jizerských hor doslova podivná. Na severním úbočí hor bývají touto dobou obvykle zavaleni sněhem. Teď tam není po vločkách ani památky, mrazy taky žádné a místo sypačů a nákladních aut s radlicemi jsou na silnici vidět bagry a nákladní auta se stavebním materiálem. Stavební sezona od podzimu ještě neskončila, staví se dál, a to díky počasí.

Díky počasí se podaří postavit novou školku v Hejnicích včas

Naše redaktorka si kousek od centra jizerskohorské obce Hejnice povídala s tamním starostou Jaroslavem Demčákem za Starosty pro Liberecký kraj. Sešli se přímo na stavbě nové školky. Tu původní ze 70. let nechalo město strhnout a staví úplně nový objekt. Na část získaly Hejnice dotaci a, jak starosta zmínil, jen díky mírné zimě se stihlo prostavět všechno, co město potřebovalo, aby získalo plných 20 milionů korun. Demolice začala v létě, nová stavba pak na podzim a od té doby tady nemuseli přerušit práce ani na jediný den.

Staví se všude, kde to jde

Pracuje se také na silnici v Oldřichově, zemní práce je vidět i v Bílém Potoce. Tady v těchto dnech řemeslníci také třeba obkládají střechu jednoho z rodinných domů. Pracovní tempo zvolnila oproti uplynulým letům letos jen mírně i jedna z místních firem na zemní práce v Lázních Libverda. Jak prozradil její majitel Tomáš Prchal, situace je pro stavebníky letos příznivá především kvůli volným prostranstvím bez sněhu; půda není zmrzlá, bagrování nic nebrání.

Nezastavili se ani lesníci

Na Frýdlantsku se letos zatím nepřetržitě pracuje také v lesích. Revírníci dál chodí, označují kůrovcové stromy a pokračují v jejich těžbě a odvážení z lesů. Přístupu ke stromům nic nebrání, cesty jsou volné a místy lesním dělníkům zpívají ptáci, které u nás obvykle v zimě člověk zaslechnout nemůže.