Miroslav Tyrš inicioval založení českého tělocvičného spolku Sokol. Vznikl už v 19. století

Po uvolnění poměrů v Rakousko-Uhersku v druhé polovině 19. století začali nadšenci zakládat různé vlastenecké spolky a dařilo se i tělocvičným jednotám.

Mezi ně patřil také český ústav Malypetrův, který sehrál důležitou roli při založení Sokola. Jedním ze cvičenců a později cvičitelů byl totiž Miroslav Tyrš.

Čtěte také

Inicioval založení českého tělocvičného spolku a roku 1862 byla do Malypetrova ústavu svolána ustavující valná hromada Sokola. Do čela byli zvoleni Jindřich Fügner a Miroslav Tyrš. Hlavním heslem bylo „Tužme se!“, o výtvarnou podobu se postaral Josef Mánes, který namaloval první prapor a návrhy krojů.

Cvičební program byl pokrokový – kromě cvičení prostných a na nářadí se věnoval i disciplínám jako šerm či vzpírání, a základům atletiky. Ve 20. století se stal Sokol největší tělovýchovnou organizací u nás a proslul pořádáním sletů, jejichž tradici i velkolepost později převzaly spartakiády.

Kromě sportu se Sokolové výrazně podíleli na protinacistickém odboji a po útlumu během komunistické totality svou organizaci opět obnovili.

Spustit audio