Máte na dovolené potíže s usínáním? Lékařka radí, co jíst a co dělat, aby se spánek dostavil
Když má někdo problém se spaním už doma, většinou se to na dovolené ještě zhorší. Než si zvykneme na jinou postel, vracíme se domů. Prášky mějte jako poslední možnost, radí lékařka Irena Kudrnovská.
Čtěte také
Problémy se spánkem má mnoho lidí, a to ani nemusí jezdit nikam na dovolenou, kde se v hlučném hotelu snaží si zvyknout na novou postel. Usínání můžete ovlivnit i jinak než pouhými prášky na spaní. Je sice vhodné je pro jistotu mít na dovolené s sebou, spánek ale můžete ovlivnit i tím, co děláte večer.
Určitě se vám bude lépe usínat, pokud se půjdete před spaním pořádně projít a místo tvrdého alkoholu si na noc dopřejete teplé mléko s medem nebo kakao. A hlavně v pokoji na noc pořádně vyvětrejte.
Pokud jste na dovolené v jižních krajích, možná jste si schválně vybrali hotel s klimatizací. Ale i s tou je potřeba zacházet opatrně. Můžete si jí pustit před spaním, abyste si vychladili pokoj. Pokud ale klimatizace není pravidelně udržovaná, může obsahovat různé bakterie i viry. Navíc může být i hlučná a o to více se nevyspíte.
Správný jídelníček usínání usnadní
Čtěte také
Spánkový režim můžeme ovlivnit i tím, co jíte k večeři. Pokud se pozdě večer nacpete tím, co vám bude dlouho ležet v žaludku (hlavně pozor na houby, kapustu, zelí apod.), budete mít problém se spaním, i když jinak spíte bez problémů.
Večer jezte spíše něco lehčího a povečeřte ideálně mezi 18 a 19 hod. večer. A když vás těsně před spaním hlad přeci jenom dostihne, dejte si už pouze trochu ovoce nebo se pouze napijte. Budete se cítit lépe.
Někdy stačí meduňkový čaj
Na dovolené je mnoho dojmů. Většinou tak stačí užít něco lehkého pouze na uklidnění a kvalitní spánek přijde sám. Nemusíte tedy hned brát prášky na spaní, ale jenom trankvilizér. Někdy postačí pouze uklidňující bylinkový čaj. Velmi oblíbená i účinná je meduňka. Na každého ale samozřejmě působí jinak, ale rozhodně stojí za to si její účinek vyzkoušet.
Pokud budete chtít použít léčivo z lékárny, ani v tomto případě nemusíte hned sáhnout po hyptoniku – tedy lécích na spaní. Můžete si zakoupit pouze melatonin. V oblibě ho mají především piloti transkontinentálních letů, kteří se musí dobře vyspat před cestou zpět napříč časovým pásmem bez rizika ztráty pozornosti. Melatonin je hormon, který je vyráběný jako léčivo a můžete ho koupit v lékárně. Tělo uklidní a navodí klid i spánek.
Související
-
Dovolená s PCR testem: Kam ho potřebujete a která testovací místa mají volné termíny
Jaká je v Libereckém kraji před začátkem dovolených dostupnost termínů na testování, zjistila redaktorka Eva Malá.
-
Nový trend pro dovolené: V Harrachově vzniká park pro karavany, přímo pod skokanskými můstky
Na myšlenku vytvořit místo, kde budou moci od léta lidé se svými vozy kempovat, přivedla vedení města situace v letošní zimní sezoně. Více zjišťovala Šárka Škapiková.
-
Láká vás spaní pod širákem? Pobyt v lese má svá pravidla, za jejich porušení hrozí pokuta
Rozdělávání ohně, odhazování odpadků i rušení zvěře je v lesích zakázáno. Víte, jaká další pravidla platí? Právničky Soni Libigerové se ptala redaktorka Bára Kvapilová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.