Masky karnevalové a masopustní? Jedny z nejstarších a nejproslulejších jsou ze Zákup na Českolipsku
Masopust se nikdy neobešel bez karnevalů a maškarních rejů a ty se zase neobešly bez masek. Proč ale měli lidé potřebu měnit identitu a převlékat se za někoho jiného právě v tomto období?
Jak masky vznikaly a co skrytě i otevřeně symbolizovaly? A jak je možné, že jedny z nejstarších a nejproslulejších masopustních masek se dodneška ručně vyrábějí u nás?
Zákupské masky jsou známé po celé Evropě a jsou vizuálně nezaměnitelné – charakteristické jsou pro ně obří nasazovací hlavy zvířat i lidí a precizní řemeslná práce. Jsou totiž celé ze speciálně tuženého, ve formách modelovaného papíru a ručně malované.
Jejich výrobu zavedl v Zákupech v roce 1884 sudetský Němec Eduard Held, a přestože jeho rodina žila po celou dobu s Čechy v přátelství a souladu, byl po roce 1945 vyhnán. Jeho dědictví ale v Zákupech zůstalo a dnes o něj pečuje Zdeněk Rydygr se svými spolupracovníky, kteří nejen masky podle starých forem i postupů vyrábějí, ale navíc otevřeli i muzeum Eduarda Helda.
Za zvuků masopustních písní v podání souborů Musica Bohemica, Úsvit, Konrádyho dudácké muziky a Hradišťanu se do něj vypravila Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.