Malebný zámek Červená Lhota je vyhledávaným cílem filmařů. Původně měl prý bílou barvu
Zámek ležící blízko Jindřichova Hradce prý původně míval barvu bílou jako sníh. Podle pověsti si ovšem jednou pro jistou bezbožnou zámeckou paní přiletěl čert a na zdi zůstala po jejich zápasu krvavá skvrna, která nešla zabílit. Tak prý Červená Lhota získala svou charakteristickou barvu.
Zámek vystřídal mnoho majitelů, nejznámějším z nich byl Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, významný šlechtic a spisovatel. Jeho kariéra vedla od královského maršálka až k nejvyššímu kancléři Království českého. Z učebnic dějepisu víme, že ho v roce 1618 spolu s Bořitou z Martinic vyhodili z Pražského hradu při druhé pražské defenestraci.
Červená Lhota pro něj plnila funkci letohrádku, místa zábav a slavností. V době zlatých časů zde bývaly i lázně okolo zázračného minerálního pramene.
Malebný zámek je dnes vyhledávaným cílem filmařů. Točila se tu Zlatovláska, Svatby pana Voka, Pan Tau nebo pohádka O štěstí a kráse. Kastelán a spisovatel Jiří Holub zachytil Červenou Lhotu ve své vtipné Vzpouře strašidel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.