Lustrárna Preciosa v Kamenickém Šenově otevřela laboratoř designu, zájemci tam létají i helikoptérou
Projekt Designlab na rozsáhlé výstavě představuje více než dva a půl tisíce částí svítidel různých tvarů, materiálů, nebo povrchových úprav. Prostor má sloužit investorům a jejich dodavatelům, aby co nejlépe posoudili možnosti, které podnik nabízí.
Společnost Preciosa otevřela v Kamenickém Šenově laboratoř designu. Jde o rozsáhlý prostor, kde je k vidění téměř vše, co v tamním závodu umí vyrobit. Preciosa tam chce přilákat více designérů i investorů, kteří si tam nechávají vyrábět svítidla pro své hotely jachty nebo domy.
Projekt se jmenuje „laboratoř designu" neboli Designlab. V hale okolo 150 metrů dlouhé a na 10 metrů široké se o osvětlení starají dlouhé řady, nebo husté mřížky, různých hotových svítidel i dílčích komponent, které v závodu vyrábějí.
Jde o zhruba dva a půl tisíce kusů, které jsou vyrovnané tak, aby bylo možné například porovnat výsledný efekt různých povrchových úprav. Lidé před sebou tedy vidí například 100 stejně tvarovaných baněk, kdy každá je jinak broušená, některé mají leptanou povrchovou úpravu, nebo jsou postříbřené. Zájemce tak může porovnat, která by na svítidle vypadala nejlépe. Další část expozice se věnuje tvarům, jinde vnitřní struktuře skla, a podobně.
Prostor v první řadě cílí na designéry, kteří si mohou na jednom místě ověřit vlastnosti plánovaných svítidel. Prostor mohou navštívit i zákazníci nebo jejich dodavatelé. Preciosa totiž nezřídka připravuje velké nákladné instalace v pětihvězdičkových hotelech, na jachtách, nebo třeba na hradech, a to pak mohou být celé delegace různých profesí.
Místo běžně využívají i zaměstnanci. Tato, jak podnik popisuje, „materiálová knihovna“ totiž vznikla dvojím podélným přepažením mnohem širšího prostoru a za dveřmi schovanými do stěn po obou stranách pracují designéři, vývojáři, nebo administrativní pracovníci, kteří se běžně potkávají u velkých stolů uprostřed té knihovny. Chodí tam například i obědvat.
Designlab vznikal postupně asi dva roky, a už v nedokončeném stavu ho navštěvovali designéři nebo architekti, kteří připravují různé projekty.
Generální ředitelka Lucie Karlová Českému rozhlasu prozradila, že za poslední měsíc museli dvakrát vyklízet parkoviště, aby u závodu mohla přistát helikoptéra. Na návštěvu do Designlabu a celé továrny přijeli přímo investoři. Kreativní ředitel Michael Vasku popsal, že se tito klienti často zajímají, jak uvnitř vypadá továrna, která už lustry vyrábí téměř 300 let.
Související
-
Nejstarší sklářské škole ve střední Evropě je 165 let. Najdete ji v Kamenickém Šenově
Sklářská škola v Kamenickém Šenově si 31. března připomíná 165 let od založení. Žádné oslavy se nekonají, škola ale není prázdná. Byl se tam podívat redaktor Jiří Jelínek.
-
10 NEJ Libereckého kraje: Panská skála
Nejstarším chráněným geologickým územím v České republice je Panská skála u Kamenického Šenova. Vidět jste ji mohli třeba i v pohádce Pyšná princezna.
-
Před 100 lety se narodil světově uznávaný sklářský výtvarník René Roubíček
Ve sklářské škole v Kamenickém Šenově si připomínají 100 let od narození legendy světového sklářského umění Reného Roubíčka. Vystavili tam jeho skleněnou plastiku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Účelem fondu byla ochrana zájmů Andreje Babiše.‘ Padl druhý rozsudek, podle nějž byl šéf ANO ve střetu
-
‚Velká varovná červená vlajka.‘ Muskův úřad smazal 10 gigabajtů utajovaných dat, upozornil whistleblower
-
Rusko chce buď uzavřít mír za svých podmínek, nebo docílit toho, aby se z jednání stáhl Trump, říká Bříza
-
Hokejisté Brna zvítězili v pátém finále na ledě Pardubic 4:2. Kometa sérii vede a je krok od titulu