Loretánskou kapli v Rumburku navštívilo v loňském roce rekordní množství turistů

23. leden 2015

Loňský rok byl z hlediska návštěvnosti pro památky příznivý. Polepšily si prakticky všechny. Mezi skokany v návštěvnosti patří Loreta Rumburk. 13 000 návštěvníků se v loňském roce vydalo na prohlídku toho barokního klenotu severních Čech. To je téměř o polovinu více než v roce 2013.

V postupně rekonstruovaném areálu stojí za obdiv nejen samotná loretánská kaple, tedy kopie svaté chýše z Loreta, ale i obklopující ambit s kaplemi z nichž patrně nejzajímavější je kaple Svatých schodů.

Rumburská loreta je otevřená celoročně a patří mezi živé památky, tedy ty, kde se pořádá řada akcí a kde návštěvníci mohou prakticky všude. Třeba i na Svaté schody.

„Věřícím je to umožněno, dovoleno, nabízeno. Mohou tam jít nejenom s farářem, při dvou oficiálních pobožnostech svatých schodů ale i běžně, když o to požádají,“ říká Klára Mágrová, manažerka projektů Římskokatolické farnosti, která areál spravuje.

Nutno podotknout, že po Svatých schodech se chodí pouze v kleče. Zaměření loretánského domku a zhotovení plánů měl na starosti věhlasný vídeňský architekt Johann Lucas Hildebrandt, jehož nejvýznamnějším dílem je vídeňský Belveder.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.