Lockdown přinesl do lesů klid. Lidé chodili i v noci, zvěř pořad jen utíkala, říká krkonošský lesník

5. březen 2021

V Krkonoších v letošní zimě nacházejí lesníci stále více mrtvých srnek. Zvířata končí pod koly aut, nebo umírají po potrhání či uštvání psy. Podle ochranářů z Krkonošského národního parku je úhyn srnčí zvěře oproti předchozím rokům vyšší hlavně proto, že nemá v lesích klid. V parku natáčela Jana Pšeničková.

Srnčí krmelec v krkonošské přikrmovací obůrce

Potrhány, sraženy, uštvány. Taková bývá nejčastější příčina smrti srnčí zvěře v Krkonoších. Letošní zimu nacházejí lesníci desítky uhynulých zvířat, která nemají v lesích klid. Kvůli epidemii koronaviru a omezeným možnostem cestovat za hranice totiž až do lockdownu plnili Krkonoše turisté, kteří po lesích chodili celé dny. Jaké nebezpečí pro srnky představují třeba neposlušní psi, to zjišťovala naše reportérka. Lesem ji provedl pracovník správy KRNAPu Jiří Tureček, poslechněte si to.

autoři: Jana Pšeničková , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová