Lockdown přinesl do lesů klid. Lidé chodili i v noci, zvěř pořad jen utíkala, říká krkonošský lesník
V Krkonoších v letošní zimě nacházejí lesníci stále více mrtvých srnek. Zvířata končí pod koly aut, nebo umírají po potrhání či uštvání psy. Podle ochranářů z Krkonošského národního parku je úhyn srnčí zvěře oproti předchozím rokům vyšší hlavně proto, že nemá v lesích klid. V parku natáčela Jana Pšeničková.
Potrhány, sraženy, uštvány. Taková bývá nejčastější příčina smrti srnčí zvěře v Krkonoších. Letošní zimu nacházejí lesníci desítky uhynulých zvířat, která nemají v lesích klid. Kvůli epidemii koronaviru a omezeným možnostem cestovat za hranice totiž až do lockdownu plnili Krkonoše turisté, kteří po lesích chodili celé dny. Jaké nebezpečí pro srnky představují třeba neposlušní psi, to zjišťovala naše reportérka. Lesem ji provedl pracovník správy KRNAPu Jiří Tureček, poslechněte si to.
Související
-
Krmelec není popelnice: Citrusy ani cukroví do nich nepatří, kaštany hoďte na zem, zvěř si je najde
Redaktor Jaroslav Hoření se vydal ke krmelci, aby zjistil, co do něj na procházkách lesem můžeme dávat, a co v žádném případě.
-
Krkonoše pod náporem sněhu a lidu. Přibývá lidí, kteří vůbec nevědí, že přijíždí do národního parku
Zasněžené Krkonoše mají před sebou další víkend přeplněný turisty. S uzavřením lyžařských vleků vládnou i nejvyšším českým horám běžky, zimní turistika a skialpy.
-
Zpráva z Krkonoš: Sněhu máme tolik, kolik jsme zatím snad nikdy neměli
Patříte-li k milovníkům běžeckého lyžování, máme pro vás dobrou zprávu. Stav běžeckých tratí v Krkonoších je i přes oteplení dobrý. Aktuálně je upravováno přes 230 km tras.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.