Liška Bystrouška se po šestnácti letech vrací na scénu libereckého divadla. V opeře hrají i děti ze Severáčku

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy se s letošním rokem rozloučí premiérou opery Příhody lišky Bystroušky skladatele Leoše Janáčka. Příběh podle námětu Rudolfa Těsnohlídka o mazané lišce, která žila v lidském zajetí, měl premiéru v roce 1924. Na aktuálnosti ale podle libereckých divadelníků nic neztratil. 

„Pro mě osobně je liška Bystrouška podobenství o obyčejných věcech člověka. Je výjimečná v operním repertoáru právě tím, že se nezabývá žádným velkolepým, nepravděpodobným operním tématem, že podtrhává obyčejnost lidského jednání,“ vyznala se ze svého vztahu k Janáčkově opeře režisérka Linda Keprtová, která ji vždy toužila nastudovat. Vyhýbá se u ní pohádkovému klišé, proto lišky nemají v liberecké inscenaci klasické převleky. Chybí jim ocasy i uši.

„Myslím, že Příhody lišky Bystroušky jsou Janáčkovou bilanční operou a je plná lásky v různých fázích našeho života. Potkáváme se tam s láskou v uvozovkách za zenitem, což je revírník s revírníkovou, potkáváme se tam s úplně ranou láskou k sobě samému, setkáváme se tam s první láskou, což je liška a lišák,“ doplnila režisérka liberecké inscenace.

Liška Bytrouška se na libereckou operní scénu vrací po šestnácti letech.jpg

„Jestli na něco má být česká kultura pyšná, tak je to operní odkaz Leoše Janáčka. Uvádění Janáčka je v cizině daleko častější než v Čechách,“ uvedl šéf opery Divadla F. X. Šaldy Martin Doubravský, pro kterého bylo dílo Leoše Janáčka jasnou volbou.

V hlavních rolích se divákům představí Lívia Obručník Vénosová, Alžběta Vomáčková nebo Pavel Vančura. V inscenaci si zahraje ale i Leoš Janáček, tedy jeho busta. Režisérka inscenace přizvala ke spolupráci i liberecký dětský pěvecký sbor Severáček. „Já jsem to viděl na všech těch dětech, pro ně ta hudba je naprosto normální. Oni jí vnímají daleko rychleji než naše generace, než moji známí, kteří se s tím perou,“ dodal Martin Doubravský.

Na opeře spolupracuje také liberecký dětský pěvecký sbor Severáček.jpg

Na tom se shodne i s malou Liškou Bystrouškou, třináctiletou Adélou Palubovou. „Pro mě je Liška Bystrouška hrozně hezká opera, každou tu zkoušku, co to vždycky slyším, tak mě to úplně hřeje u srdíčka,“ popsala své pocity mladá zpěvačka. Podle režisérky Lindy Keprtové je sice představení preventivně označené jako nevhodné do dvanácti let. Jde ale prý především o to, aby si ho lidé nepletli s pohádkou pro malé děti.

autoři: Lucie Fürstová , mib
Spustit audio

Související