Liberecký kraj zveřejnil návrh opatření obecné povahy o podmínkách případného odstřelu problémových vlků
Podle dokumentu by o případném odstřelu zvířete rozhodoval pohotovostní štáb. Žádný z vlků, žijících v Libereckém kraji, zatím nebyl označen jako problematický.
Liberecký kraj připravil návrh opatření obecné povahy o případném odstřelu problémových vlků. Pokud by se takový jedinec na území kraje vyskytl, sejde se pohotovostní štáb složený ze zástupců krajského úřadu, Agentury ochrany přírody a krajiny, policie, veterinární správy a myslivců. Ten by pak rozhodl, zda je nutné zvíře odstřelit, nebo ne.
Návrh opatření obecné povahy bude vyvěšen na úředních deskách dotčených obcí po dobu 15 dnů a může se k němu kdokoliv vyjádřit ve lhůtě 30 dnů od zveřejnění. Připomínky musí krajský úřad vypořádat.
Návrh opatření obecné povahy vyvěsila na svém webu například obec Bulovka na Frýdlantsku, kde je volně ke stažení:
Podle mluvčího Krajského úřadu Libereckého kraje Filipa Trdly vyhláška neznamená plošnou regulaci vlčích smeček na území kraje. „Je potřeba zdůraznit, že nesměřujeme k plošné regulaci vlků. Jeho výskyt ve volné krajině podporujeme a chceme nadále podporovat.
Návrh ani automaticky nepředpokládá, že problematičtí jsou vlci, kteří působí škody na hospodářských zvířatech. Zároveň je potřeba říci, že problematické jedince vlka je potřeba z volné přírody eliminovat,“ uvedl mluvčí.
V Libereckém kraji žije podle odhadu několik desítek vlků. Žádný z nich ale zatím nebyl označený za problematického.
Související
-
Vlci v Krkonoších. Nejde, aby stáda chránil jen někdo, to bude pro vlky „krmítko“, myslí si farmář
Mezi další hory, které se opět stávají domovem vlka, patří Krkonoše. To přináší radosti i starosti. Vlk do přírody patří, tvrdí její ochránci, farmářům však přináší obavy.
-
Přes den parťáci, v noci hlídači, přiblížila farmářka z Podještědí výhody slovenských čuvačů
Jedním z tradičních pasteveckých psích plemen, která se u nás chovají, je slovenský čuvač. Dva takové psy mají i Kašeovi farmařící v Janovicích v Podještědí.
-
V Libereckém kraji rostou náhrady škod za hospodářská zvířata, která usmrtili vlci
Výše kompenzací za útoky vlků na hospodářská zvířata rostou. V Libereckém kraji stát v roce 2022 vyplatil chovatelům náhradou přes 650 tisíc korun.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trumpův zmocněnec hlásá ruskou propagandu. Netuší, jaká území Rusko anektovalo, říká politolog
-
Ekologická škoda v Hustopečích násobně překročí sto milionů. Zeminu pod kolejištěm je třeba odtěžit
-
Konečná je tváří Stačilo!, ale není v jeho vedení. ‚Hlavní slovo má Vidlák Sterzik,‘ uznává
-
ŽIVĚ: Sparta je krok od semifinále, duel s Třincem odvysílá Radiožurnál Sport v přímém přenosu