Liberecký kraj z výšky: Putování po rozhlednách

Rozhledny: Špička jako závodní bob

10. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vyhlídková plošina stojí na trojnožce

Špičku na Malém Špičáku nad Tanvaldem si zatím lze prohlížet pouze zdola. Vyhlídku čekají ještě drobné úpravy a kolaudace; časem by měla přibýt turistická trasa vedoucí nejen ke Špičce, ale i za historií bobové dráhy. S architektem Janem Machem z Mjölk architekti se tam vydal redaktor Jaroslav Hoření.

Mezi vyhledávané turistické cíle Jizerských hor patří rozhledny a vyhlídky. Je jich tam tolik, že se hovoří o fenoménu rozhleden. Začaly vznikat koncem 19. a počátkem 20. století. Většina je kamenných, ale třeba Slovanka je železná. Ovšem i v našem století vznikají nové stavby poskytující výhled do kraje. V roce 2020 se podařilo dokončit odvážný projekt blyštivě lesklé rozhledny, či chcete-li vyhlídky, Špička na Malém Špičáku, kopci nad Tanvaldem.

Z Malého Špičáku vedla jediná přírodní bobová dráha v Československu, z jejího koryta zbylo už jen torzo, ale tvar závodních bobů byl jednou z inspirací pro architekty z libereckého studia Mjölk. Zdola vypouklá vyhlídková plošina stojí nad skálou na trojnožce a vypadá poměrně futuristicky. Má tedy nejen obdivovatele, ale i odpůrce. Nutno podotknout, že dnes obdivované kamenné rozhledny měly před sto lety také své odpůrce. Architekti se podle jednoho z autorů Jana Macha snažili přiblížit přírodním tvarům, v tvaru vyhlídky lze vidět třeba kapku vody a zrcadlí se v ní jizerskohorská příroda. Právě její krásy lze z vyhlídky především obdivovat, vidět je ale třeba i do Tanvaldu či Desné.

Špičku na Malém Špičáku si je zatím možné prohlížet jen zdola. Vyhlídku čekají ještě drobné úpravy, časem by měla přibýt turistická trasa vedoucí nejen ke Špičce, ale i za historií bobové dráhy. Na Špičku vedou dva žebříky, takže výstup vyžaduje určitou fyzickou zdatnost. Další vyhlídky podle projektů Studia Mjölk vznikají na Strážníku, na kopci nad Rokytnicí nad Jizerou, a ponesou názvy postav v městském znaku Rokytnice: medvěd, ovce, liška a horník.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser