Liberecký kraj opět nedostal nabídku na dodávky energií. Chce apelovat na vládu, aby situaci řešila

24. srpen 2022 15:00

Ani napodruhé nezískal Liberecký kraj dodavatele plynu a energií za únosné ceny. Pokud by je musel nakoupit za ty, které jsou aktuálně na volném trhu, znamenalo by to, že za ně musí zaplatit o nejméně půl miliardy víc, než v roce 2022. Jaký to bude mít dopad, pokud se nenajde jiné řešení, a jaké má kraj možnosti v této situaci, shrnula redaktorka Jana Švecová.

Čtěte také

Liberecký kraj považuje aktuální situaci za mimořádně vážnou. Možnosti řešení jsou podle vedení kraje v podstatě dvě. Tou první je doufat, že se ceny energií zkraje roku 2023 sníží, jak předpovídají některé ekonomické analýzy, pak rychle nakoupit a ceny zafixovat.

Tou druhou je apel na vládu, aby situaci nenechala na samotném trhu, ale začala ceny regulovat. „Voláme po zásahu vlády, ideálně na evropské úrovni. Některé země už k nějakým mimořádným krokům sáhly a věřím tomu, že, (česká) vláda dospěje k názoru, že bez regulace se ta situace zvládnout nedá,“ řekl hejtman Martin Půta z SLK.

Při současných cenách (k srpnu 2022) by se náklady na energie v roce 2023 zvedly o půl miliardy, tedy o zhruba pětinásobek. Podle vedení kraje to neznamená, že se přestane topit ve školách, nemocnicích, nebo sociálních ústavech, ale peníze se někde vzít musí. Méně se bude například investovat do oprav silnic.

Kraj se bude také snažit hledat další řešení. Už teď vyzývá například své příspěvkové organizace, aby tam, kde mohou, zajistily topení jinými možnostmi; například instalováním solárních panelů na veřejné budovy, do hry by se měla vrátit i jednání o větrných elektrárnách. Podle hejtmana bude ale velmi pravděpodobné, že se celoevropsky začne znovu uvažovat o rozšiřování těžby uhlí.

Panuje názor, že hlavním důvodem k velkému nárůstu cen energií, je válka na Ukrajině, kdy Rusko zareagovalo na sankce okolního světa omezením dodávek plynu. To je ale podle hejtmana Půty jen jedna z příčin. Kvůli dopadům na životní prostředí se totiž začaly uzavírat uhelné doly a omezovat energie z tepelných elektráren, aniž by se nějak koncepčně řešily náhradní zdroje. Toho podle hejtmana využívají spekulanti, kteří přeprodávají energie za několikanásobné ceny, aniž by stouply náklady na jejich výrobu, například v jaderných elektrárnách.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Související