Liberecká radnice pomůže provozovateli bazénu uhradit ztráty, do kterých se dostal kvůli koronaviru

17. červen 2021 14:02
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Liberecký plavecký bazén

Kvůli epidemii koronaviru a nucenému uzavření přišel provozovatel libereckého plaveckého bazénu o tržby. I kvůli tomu vypověděla společnost Ještědská sportovní, která ho provozuje, městu smlouvu. Aby bazén zůstal i nadále otevřený pro veřejnost, rozhodli radní města, že provozovateli pošlou na pokrytí ztráty dotaci.

Čtěte také

Liberečtí radní se dohodli na dotaci pro bazén ve výši tří milionů korun. Peníze mají pokrýt například náklady na tepelné a elektrické energie, na zabezpečení hygieny a bezpečnost v areálu, a také na mzdové výdaje. Dotaci provozovatel dostane ve třech měsíčních splátkách v takzvaném regresivním režimu, to znamená, že ta první bude nejvyšší.

„V červenci uvolníme milion 400 tisíc, další měsíc milion a další měsíc 800 tisíc a budeme věřit, že ruku v ruce s návštěvností to pomůže kompenzovat náklady na provoz, které jsou vysoké. Naším cílem je udržet veřejné plavání, jak sportovní, kondiční i školní a to až do rekonstrukce v roce 2022,“ popsal náměstek primátora Ivan Langr ze Starostů pro Liberecký kraj. Podle něj má město ještě určitou rezervu na případnou další výpomoc. Dotaci musejí ještě schválit liberečtí zastupitelé.

Provozovatel areálu, Ještědská sportovní, dal městu výpověď ze smlouvy. Její lhůta se prodloužila do 30. září letošního roku. I proto založí město společnost Bazén Liberec, jejímž jednatelem bude právě náměstek Ivan Langr. Ten bude mimo jiné po dobu tří měsíců před skončením nájmu sledovat každodenní provoz v bazénu.

Langr bude v této funkci působit pouze v prvních měsících. Důvody jsou ryze pragmatické, protože jako náměstek a jednatel v jednom může využívat plného servisu magistrátu, a to jak právního, tak i technického a ekonomického. Pokud k ukončení smlouvy mezi Ještědskou sportovní a radnicí skutečně dojde, pak bude nová městská společnost bazén od 1. října také provozovat.

Liberecký bazén má kolem 350 až 400 tisíc návštěvníků za rok. V roce 2020 jejich počet výrazně snížila epidemie koronaviru, kvůli které se třikrát uzavřel, naposledy v polovině prosince. Znovu otevřený je bazén od 7. června 2021. Ročně stojí provoz bazénu kolem 40 milionů korun a před covidem na něj město přispívalo mezi 12 až 14 miliony.

Spustit audio

Související