Liberecká iQLANDIA má kvůli koronaviru ekonomické potíže. O práci tam přišla víc než polovina lidí

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy iQlandie se stala symbolem libereckého kraje, spolu s Ještědem a zoo s bílými tygry

Víc než 400 interaktivních exponátů, které přibližují a popularizují vědu a techniku, stojí v Liberci bez pohybu v uzavřené budově vědeckého centra iQLANDIA. Vloni ho kvůli epidemii koronaviru navštívilo o 45 % lidí méně, než v roce 2019. Jestli vědecké centrum následky koronakrize překoná, zjišťovala redaktorka Lucie Fürstová.

Čtěte také

Největší české science centrum, liberecká iQLANDIA, má kvůli opatřením proti šíření koronaviru ekonomické potíže. Muselo propustit zhruba třetinu zaměstnanců a všechny brigádníky. Měsíční provoz uzavřeného centra stojí téměř 800 tisíc korun, iQLANDIA ho hradí z šestimilionového úvěru a na mzdy zbylých zaměstnanců, kteří jsou doma, čerpá peníze z programu Anticovid. Centru pomáhají i drobní dárci, přispěli už téměř 100 000 korun. Další zaměstnanci se ale práci bát nemusí. S ředitelem liberecké iQLANDIE, Pavlem Coufalem, mluvila naše redaktorka, poslechněte si to.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.