Liberec se dohodl s Oldřichovem v Hájích na instalaci radaru. Další obce zatím váhají, hlavně kvůli nákladům
Obce z okolí Liberce by mohly spolupracovat s vedením krajského města na provozu radarů k měření maximální povolené rychlosti. Na stanovené podmínky ale zatím přistoupila pouze jediná.
Čtěte také
Město Liberec začalo jednat s okolními obcemi o vzájemné spolupráci při měření nejvyšší povolené rychlosti na silnicích. Podmínky vedení Liberce nastavilo tak, že obce musí radary zajistit na vlastní náklady a krajské město bude zajišťovat veškerou administrativu prostřednictvím nově koupeného IT systému.
Z vybraných pokut by ale obce žádné peníze nedostaly. Zájem proto klesl a Liberec se zatím domluvil jenom s vedením Oldřichova v Hájích.
„Mám strach. Holky chodí do školy do Mníšku, já je chodím vyzvedávat k zastávce, protože se bojím je i nechat jít přes ten přechod,“ popisuje paní Simona, která bydlí nedaleko od místa, které analýza vyhodnotila jako nejkritičtější.
„Měli jsme tu od BESIPU box, který vyhodnocoval dopravu v obci a vyhodnotil, že tohle místo je nejvhodnější v celé obci (pro radar – poz. Red.), protože tady máme dva přechody pro chodce, máme tady autobusovou zastávku, fotbalové hřiště, přechází tady děti na cyklostezku, proto tahle lokalita,“ vysvětluje nezávislá starostka Oldřichova v Hájích Jana Šťastná.
V místě je rovina a taky nový asfalt, některé řidiče tak svádí k vysoké rychlosti. „U automobilů je to kolem 90 kilometrů v hodině a u dvoustopých vozidel, motocyklů, to bývá kolem 200 km v hodině. To je závěr z té analýzy,“ doplňuje starostka.
Dalším kritickým místem v obci je část zvaná Filipka. „Máme i petici od občanů, že se tam jezdí rychle. Je to poslední část obce, kde je možné se vzájemně předjet, než se sjede do serpentin, kde se sjíždí do Raspenavy. A je to za železničním přejezdem, kde je velký pohyb chodců, chodí tam do bučin, do Jizerek, ke Kozovi,“Dodává.
O spolupráci s Libercem měly zájem i další obce z okolí. Radary by si ale musely nakoupit samy, zatím se tedy Liberec s nikým jiným nedomluvil. „Další obce zatím zvažují, přemýšlí o nákladové položce,“ potvrzuje primátor Jaroslav Zámečník ze Starostů pro Liberecký kraj. Za jedno zařízení obec zaplatí zhruba jeden milion korun. Počítat musí taky s náklady na každoroční kalibraci.
Podle starostky Šťastné má řada obcí výhodu v tom, že má vlastní městskou policii, Oldřichov v Hájích tuto možnost nemá. Obec se tedy domluvila s městem Liberec, na zajištění strážníků.
Související
-
Omezení rychlosti na 10 km/h na německé hranici. Doporučuji dodržovat, chodí pokuty, varuje expert
Řidiči si zvykají na rychlostní omezení na 10 km/h na přechodu do Žitavy u Hrádku nad Nisou. Několika lidem už kvůli překročení rychlosti přišly vysoké pokuty.
-
Živě od vás: Pec je fenomén, nenutí vás k ničemu, směje se pecařka Hana z Oldřichova
Navštívili jsme paní Hanu Myslivcovou v Oldřichově v Hájích. Právě dokončila pec na kolečkách, se kterou jezdí do školek a učí děti, jak se pečou koláče a brambory.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Blokaci ‚dezinfowebu‘ AC24 posoudí znalci. Soud chce prozkoumat obsah i způsobenou škodu
-
Skopeček: S Havlíčkem dokážeme najít společnou řeč, pokud si v kraji nebudeme hrát na koalici a opozici
-
Hurikán Milton prošel Floridou a zamířil nad oceán. Miliony lidí nechal bez elektřiny, 4 připravil o život
-
Dezinformací o EU přibylo před eurovolbami. Podle analýzy se nejvíce šířily na TikToku a YouTube