Liberec: Jeden z největších květů světa předvedl svou krásu. Přilákal davy lidí

16. říjen 2017
Ředitel liberecké botanické zahrady Miloslav Studnička se pokusil rostlinu ručně opylovat

Zástupy návštěvníků proudily do liberecké botanické zahrady. Na jednu jedinou noc tam totiž rozkvetl jeden z největších květů světa – vzácný zmijovec titánský. Obrovský květ, vysoký 175 centimetrů a široký 96 centimetrů, silně páchne a dokonce i hřeje.

Zmijovec titánský v Liberci zahradníci pěstují 17 let. Jeho výška ale zatím ještě nikdy nepřesáhla hranici dvou metrů. Zmijovce kvetou jen jedno odpoledne a jednu noc. Liberečtí botanici pěstují vedle kvetoucího zmijovce ještě jednu menší hlízu, ta ale zatím nekvetla.

Květ láká své opylovače, teplomilné mrchožravé brouky, kteří žijí v jeho domovině na Sumatře. Zmijovce se množí jen semeny, proto se ředitel Botanické zahrady Miloslav Studnička pokusil rostlinu ručně opylovat. „Kdyby snad štěrbina v toulci byla příliš malá a nebylo možné tam sáhnout, použil bych tyčinku. Ale rukou to bylo dokonalejší, protože člověk krásně cítí, kde ty blizny jsou,“ popisuje Studnička. Botanická zahrada v Liberci měla k opylení dva druhy pylů – vyzkoušela oba dva. „Zkušeností se zdárným opylením je velice málo. Pokud bude rostlina skutečně kompatibilní s tou americkou, budou se sobě líbit, bude opylená pravá i levá strana květenství,“ vysvětluje ředitel zahrady.

Podívejte se, jak rostlina vypadá "zevnitř". Exkluzivní snímek a pohled, který se návštěvníkům jen tak nenaskytne...

Uvnitř květu zmijovce titánského

„Exhibici“ obrovského květu doprovází také silný zápach, který by se podle ředitele Studničky dal přirovnat nejlépe k mrtvole. „Už to smrdí pěkně, hodně se to zintenzivňuje,“ uvedl návštěvník Martin z Nového Boru. Ze zhruba padesátikilogramové hlízy, která je schovaná pod zemí, vyrůstá otevřený vínový kalich a z něj dlouhý světle zelený toulec. „Zmijovec je teplomilná rostlina, potřebuje minimálně okolo 25 stupňů,“ říká zahradník Lukáš Koprnický, který se o vzácný botanický kousek stará. „Měl jsem radost, že zmijovec vykvete, už je to potřetí, co nám vykvetl, mám ohromnou radost.“ Dnes už je květ zborcený a zvadlý, v botanické zahradě je ale stále k vidění, teď se jen čeká, jestli vytvoří semena.

Nadšení návštěvníci botanické pozorují kvetoucí zmijovec
Kvetoucí zmijovec titánský v liberecké botanické zahradě