Ledoví muži v ovocných sadech našich nejvyšších hor

16. květen 2021 08:29
Zprávy
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ledoví muži v ovocných sadech našich nejvyšších hor (ilustrační foto)

Ve vyšších polohách Krkonoš, Podkrkonoší a Českého ráje jsou ještě v plném květu třešně. Jaro nastoupilo o něco později než předchozí roky - a letošní „ledoví muži"? Na jejich procházku vrchlabským ovocným sadem se Ludmily Harčaríkové ze Správy Krkonošského národního parku ptala reportérka Eliška Pilařová.

Čtěte také

Bonifác, poslední z ledových mužů. Je sice pod mrakem a trošku fouká, ale mráz nikde. A tady v klášterní zahradě ve Vrchlabí rozkvetlé třešně. Jedna kytice vedle druhé, celá alej bílá.

Takže co vlastně ti letošní "ledoví" přinesli?
„Já myslím, že jen deště. Větší ochlazení přišlo koncem dubna. Někdy se také říká, že konec dubna jsou malí zmrzlí."

I svatý Florián 4. května si umí podle pranostik nasadit sněhovou čepici. Ale naše ročníky si dobře pamatují, že i na 1. máje jsme chodili ve sněhové vánici.
„Mám takové malé, dětské trauma, kdy jsme museli jen v košili a s pionýrským šátkem zpívat, poletoval sníh a byla strašná."

Čtěte také

A co tedy letos, jak to bude s ovocem? Můžeme to už odhadnout?
„To se uvidí podle toho, jak včelky a další hmyz vše zvládne opylit. Myslím si, že mráz nám tady určitě neublížil."

Vy jste z ovocnářské rodiny a váš tatínek se věnoval výzkumu. Jak to s těmi jarními mrazy tedy vypadá?
„Tatínek, Josef Kroutvor, přes 60 let zpracovával fenologická pozorování pro Český hydrometeorologická ústav. To byly informace kdy začínají kvést třešně, kdy jsou už zralé. Nebo kdy se vyjelo do polí na orbu, kdy přiletěli špačci či vlaštovky a podobně."

Čtěte také

Fenologie, tedy přírodní dění v určitém ročním období. A výsledek? Docela potěšující, pokud jde o ledové muže.

„Od roku 1952, za těch téměř 70 let, jen sedmnáctkrát došlo mrazem k poškození květů ovocných druhů a také mladých výhonků brambor. Na Hořickém chlumu byl průměrně počátek květu třešní 22. dubna. A nejpozději kvetly třešně 7. a 8. května v letech 1954, 1958 a 1970."

Jen připomeňme, že Hořicko je opravdový kraj třešní.
„Hořický chlum je na jaře krásně rozkvetlý. Doslova jedna bílá kytice," dodává Ludmila Harčaríková.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související