Ledová krása Jizerek láká. Místy ale platí zákaz vstupu

3. březen 2018
Nádhera z ledu u Černého potoka

Pramínky, potůčky, potoky a další místa, kde se běžně setkáváme v přírodě s vodou, se během mohutných mrazů mění v ledovou krásu. Ta láká turisty, fotografy i sportovce.

Jedním z nejznámějších míst vyhledávaných ledolezci v Jizerských horách je v údolí potoka Velký Štolpich zvaného také jako Černý Štolpich. Tady se ledy tvoří nejen na sotném vodopádu, ale i na skalních stěnách. Jen přes hřeben je další údolí a v něm vodopád Černého potoka. Hezky zamrzá také vodopád Jedlové.

Kamkoliv jít nemůžete

Ne na všechna místa se ale smí chodit. „Největší množství zajímavých ledopádů se nachází v národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny a v tomto území je ze zákona zakázán pohyb mimo značené stezky,“ upozorňuje Jiří Hušek mladší ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.

FOTO: Velký Štolpich

Všechny ledové sloupy, rampouchy a zmrzlé vodoteče v Jizerkách snad ani nejde spočítat. Některé se tvoří pravidelně, u jiných záleží na vhodných podmínkách. Nejzákladnější je samozřejmě dostatečný mráz, důležité je i potřebné množství vody, která zpravidla vzniká z tajícího sněhu.

A protože sněhu i v horách je poměrně málo, letos hledejte ledovou krásu především u vodopádů.

FOTO: Krása ledopádů na Černém potoce