Lednicko-valtický areál zformoval rod Lichtenštejnů. Najdete tu minaret i nejstarší dochovaný palmový skleník v Evropě

29. září 2023

Jedná se o nejnavštěvovanější pamětihodnost na jihu Moravy. A zároveň nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě – se dvěma zámky, sedmnácti pavilony a nejvyšším minaretem mimo islámské země.

Lednicko-valtický areál zformoval během 18. a 19. století knížecí rod Lichtenštejnů. Oblast na pomezí Moravy a Dolních Rakous zahrnuje množství kulturních i přírodních památek a vedle obcí Valtice, Lednice a Hlohovec jsou významnými krajinotvornými celky například uměle vysázený Boří les nebo Lednické rybníky. V blízkosti najdeme i archeologická naleziště jako staroslovanské hradiště Pohansko, hradiště u Nejdku a tvrziště Aloch.

Během druhé světové války a období komunistického Československa areál značně zchátral a po sametové revoluci byl pouze udržován. Dnes je opět v plné kráse a roku 1996 přibyl do mezinárodního seznamu kulturního dědictví UNESCO. Zápis přilákal řadu českých i zahraničních turistů a během dalších let bylo možné stavby i krajinu zrekonstruovat.

Dnes tak můžeme obdivovat nejen romantickou novogotickou architekturu Lednického zámku, barokní krásu zámku Valtice, ale mnoho dalších zámečků, chrámů, parků, zahrad nebo nejstarší dochovaný palmový skleník v Evropě.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.