Láska k řemeslu: Tajemství žitného chleba. Hostem Dopoledne pod Ještědem byl pekař Jiří Koláček
Poprvé se s žitným chlebem, zapíjený kozím mlékem setkal jako malý kluk u svého dědy. Teď je majitelem rodinné pekařské firmy, objíždí sám mlýny, ochutnává mouku, zadělává kvásek.
Co je pravdy na tom, že pekař časně ráno vstává? A co sám snídá? Proč pan Koláček upřednostňuje žitnou mouku před pšeničnou? Jak s pekárnou začínal a jakého pomocníka našel ve své vlastní dceři? Co je pravdy na tom, že čím jsou suroviny kvalitnější, tím chleba déle vydrží? A jak se Koláčkovi starají o kvásek? Poslechněte si „voňavý" rozhovor.
Související
-
Nepřestávejte se hýbat, hýbat se je normální, říká lektorka železnobrodského Fitstudia
Tělocvičny a další sportovní zařízení zůstanou zřejmě ještě nějaký čas zavřené, pohyb bychom ale neměli vynechávat.
-
První vlna. Doba „po koroně“. Druhá vlna. Jak se žije kavárníkům a restauratérům?
Restaurace, kavárny a bistra v kraji se dál potýkají s poklesem tržeb. Už podruhé v letošním roce jsou odkázané pouze na prodej z okénka. Řada z nich rozšiřuje služby.
-
Pravý řemeslný chléb z vesničky na konci světa aneb Tradiční výroba pečiva v Dolní Oldříši
Pečivo, zejména chléb, je základní potravinou již od nepaměti. Dá se v dnešní době velkých průmyslových pekáren, kde většinu úkonů provádí stroje, ještě vůbec péci postaru?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.