Láká lidi z celého Česka. Liberecká galerie vystavuje díla Picassa, Dalího a slaví úspěchy

16. říjen 2017
Liberecká Oblastní galerie vystavuje výtvarnou bombu

Galerie plná lidí, šum a nadšení – tak se dá shrnout vernisáž výstavy slavných malířů a sochařů, kterou zahájila Oblastní galerie v Liberci. Obrazy, ilustrace a plastiky proslulých autorů v hodnotě milionů Eur do Liberce přivezl rakousko-německý sběratel Helmut Klewan. Vybral si své oblíbence – Pabla Picassa, Aberta Giacomottiho, Salvadora Dalího a víc než padesát dalších malířů. Výstavu záhájilo muzeum v německém Augsburgu, následně se objevila ve vídeňském Belvederu. Liberec je posledním místem, kde je možné ji vidět.

Do galerie chodím každý čtvrtek a tentokrát jsem překvapená, že tu jsou davy lidí. Kéž by bylo v Liberci víc takových akcí. Markéta, Liberec

Prohlédnout si část sbírky Helmuta Klewana přišly do Oblastní galerie stovky lidí. Přesně se to určit nedá. Vstup byl zdarma a vstupenky si nikdo nekupoval. Rakousko-německý sběratel představuje v Liberci své výtvarné oblíbence. Vernisáž výstavy měla u návštěvníků velký úspěch. „Pro mě je to úžasný, avantgarda, to je něco, co mi říká mnoho. Jsem moc nadšená a jsem ráda, že se na to můžeme podívat právě v Liberci, protože jsem četla, že nikde jinde už ta výstava nebude,“ říká Markéta z Liberce a dodává: „Do galerie chodím každý čtvrtek a tentokrát jsem překvapená, že tu jsou davy lidí. Kéž by bylo v Liberci víc takových akcí.“

Vernisáž výstavy ze sbírek Helmuta Klewana přilákala do liberecké galerie stovky lidí

Sběratel nechat zakrýt střešní okno. Aby světlo neničilo výtvarné skvosty

Helmuta Klewana velká návštěvnost vernisáže nepřekvapila. Podle něj to vypadalo stejně tak v augsburském muzeu i ve vídeňském Belvederu. Zajímavé je, že sběratel nechal zakrýt střešní okno, které prosvětluje galerijní bazénovou halu, aby světlo nepoškozovalo výtvarná díla.

Rakousko-německý sběratel Helmut Klewan, díky kterému teď liberecká galerie láká návštěvníky z celého Česka

A proč si Klewan vybral právě Liberec? „Stačila by mi dvě zastavení výstavy, ale můj přítel, ředitel augsburského muzea mě přemluvil. Liberec je jejich partnerské město. Tato expozice se opravdu nádherně vydařila, tak jsem teď šťastný, že jsem to povolil,“ uvedl sběratel. Výstavu ze sbírek Helmuta Klewana si můžou návštěvníci užít až do začátku října.

Čtěte také