Květinová chaloupka u Lomnice nad Popelkou. Sucho jí příliš nesvědčí

23. srpen 2019

V zahradě manželů Suchardových kvetou stovky druhů rostlin. Dříve jim pěstování květin dělalo obrovskou radost, teď mají velké starosti, aby pro ně sehnali dostatek vody.

Květinová chaloupka u Suchardů

Více než 600 kultivarů pestrobarevných fuchsií pěstují manželé Jana a Pavel Suchardovi z Újezdce na Semilsku. Na jejich zahradě u takzvané Květinové chaloupky kvetou další desítky mnohdy velmi vzácných druhů rostlin. Nejstarší květiny mají i 20 let.

Zahrada vyžaduje celodenní péči, v posledních letech je to ale podle manželů Suchardových doslova dřina. Ačkoli například na Liberecku pršelo v uplynulých dnech poměrně vydatně, okres Semily má oproti tomu stále velký srážkový deficit.

Zahrada manželů Suchardových vyžaduje takřka celodenní péči

Kvůli dlouhodobému suchu mají Suchardovi čím dál méně vody na zálivku. Musí ji proto dovážet v obřích plastových zásobnících. „Ta nádrž má tisíc litrů,“ dodává Pavel Sucharda, který věří, že k nim brzy dorazí alespoň vodovod, který zatím končí přibližně 100 metrů od Květinové chaloupky.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.