Kouče Pešána z Liberce dvakrát vyhodili, napotřetí získal Bílým Tygrům titul

26. duben 2016

Hokejisty Liberce dovedl k premiérovému titulu v extralize nejmladší kouč v soutěži. Osmatřicetiletý Filip Pešán si na čerstvém úspěchu ověřil, že svým trenérským metodám může věřit, i když ho kvůli nim před časem z klubu vyháněli.

Dvakrát už byl v Liberci trenérem, dvakrát ho vyhodili. Když přicházel loni v zimě Filip Pešán do tamního klubu potřetí, nebyl si úplně jistý, jestli je to dobrý nápad.

„Váhal jsem, jestli nabídku přijmout. V historii tu byla i negativní reakce fanoušků na mou osobu. Nemuselo být nejlepší potřetí dráždit fanoušky mým jménem,“ vzpomíná trenér čerstvých extraligových mistrů Filip Pešán.

Příznivci Bílých Tygrů mu vyčítali příliš sebevědomé chování na třicátníka, který navíc podle nich těžko mohl mít zkušenosti na vedení extraligového klubu.

Jenže tentokrát Pešán přišel s novinkami, které výrazně ovlivnily chod mužstva. Nejde jen o zdánlivě drobné pravidlo, že každý hráč přijde na zápas v obleku, ale i o přípravu týmu.

„I mně v mých letech otevřel oči. Konečně přišel trenér a tím nechci kritizovat jeho předchůdce. Ale byli tu trenéři, kteří si mysleli, že jsou odborníci na všechno. Na letní přípravu, taktiku, posilovnu, stravu,“ všiml si gólman Ján Lašák.

Čtěte také

Právě to Pešán změnil. „Náš trenér dal prostor kondičnímu trenérovi, aby nás připravil. Dal prostor i dalších trenérům, kteří s námi chodí na led. Donesl hlavu a patu – 70 procent. Ale 30 procent dávají další odborníci a pak vzniká nějaký celek,“ vysvětluje gólman.

Právě v letní kondiční přípravě, kterou hlavní kouč „odevzdal“ asistentovi, prý začala cesta za úspěchem. „Chlapci byli silní, byli jsme odpočatí a měli chuť do hokeje,“ říká s uznáním brankář Liberce a zároveň Pešánův vrstevník Ján Lašák.

„Hodně cestuju a snažím se věci poznat osobně. Není to jen o tom, že bychom kopírovali zámoří. Veškeré možné informace získáváme, analyzujeme, třídíme, vybíráme a aplikujeme,“ popisuje své metody trenér extraligových mistrů.

autoři: mch , David Nyč , vman
Spustit audio