Kočky se dají vychovat. Vydejte se cestou pozitivní motivace

12. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Při výchově koček využijte pozitivní motivaci (ilustrační foto)

Kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová je toho názoru, že kočky se dají vychovat, i když výslovně pro drezúru, na rozdíl od psů, jsou nevhodné. Během kočičího výcviku se rozhodně nemusíte nechat škrábat do krve, stačí vědět, co vaše kočka miluje a vydat se cestou pozitivní motivace. Jednoduše řečeno, je to obchod „něco za něco“.

U řady koček fungují jejich oblíbené pamlsky jako odměna. Pokud pamlsky nezabírají, možná bude fungovat hra nebo mazlení, které kočce nabídnete místo nevhodné činnosti.

Ve výchově koček se rozhodně nedá spoléhat na sankce a tresty. Kočka se klidně svému páníčkovi nebo paničce postaví tváří v tvář. Častým problémem je škrábání sedačky nebo křesla, a to i když má kočka k dispozici škrabadlo.

Škrábání kočku neodnaučíte, je to její přirozenost a jakési označování teritoria. Ale můžete její pozornost nasměrovat právě ke škrabadlu. Někdy postačí postavit ho vedle sedačky nebo do kuchyně, tedy na frekventované místo, aby mohla být s vámi. A důležité je i místo s dobrým výhledem na dění okolo, zkrátka škrabadlo a stojan s výhledem zastrčený někde v koutě ložnice není to nejlepší řešení.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová