Klenoty na silnicích aneb Sezóna historických vozidel startuje

10. květen 2022

Do jakých kategorií se dělí veteránské stroje, co obnáší jejich oživení po zimním spánku, co vede majitele „klenotů“ k vyjížďkám po často rozbitých silnicích, jaké velké veteránské akce se letos v kraji konají, a jak a proč je pořadatelé pořádají? Odpoví Seriál týdne Českého rozhlasu Liberec.

V Seriálu týdne se tentokrát věnujeme historickým vozidlům a motocyklům. Ty jsou přes zimu ukryté po garážích, stodolách ale i třeba v muzejních expozicích. První veteránské zastavení redaktora Jaroslava Hořeního vedlo do Království automobilů v Technickém muzeu v Liberci. Unikátní sbírku automobilů vlastní Slavomír Hadraba s chotí. Prozradil i, co vede majitele historických vozidel k účasti na veteránských akcích.

Fotogalerie vozů z Království automobilů Stanislava Hadraby:

Co obnáší pořádání veteránských akcí, jsme se vypravili zjistit do Železného Brodu za Přáteli historických strojů, kteří stará auta vlastní i renovují. Do party nadšenců, kteří vlastní veterána, nebo se podílejí na opravách či dokonce renovacích především škodovek, patří i náš kolega, autor tohoto seriálu, redaktor Jaroslav Hoření.

V kalendáři veteránských akcí na rok 2022 v Libereckém kraji je více než dvacet vyjížděk, soutěží, výstav a podobných akcí, takže příležitostí se setkat s nablýskanými stroji a jejich nadšenými majiteli bude dost. Majitelé historických vozidel jsou totiž většinou družní lidé, kteří se rádi potkávají, vyměňují si zkušenosti nebo i náhradní díly. Vydáme se tedy mezi pořadatele.

Se Seriálem týdne se rozloučíme jejich probuzením a startem do nové sezony. A také připomínkou jednoduchosti veteránů, které si leckterý majitel umí aspoň nouzově opravit sám. Jak potvrdil Slavomír Hadraba i další znalci historických vozů.

Fotogalerie vozů z Království automobilů Stanislava Hadraby:

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.