Kdy bylo Turnovsko pomyslným pupkem světa? I to přibližuje expozice Archeologie Českého ráje

13. červenec 2025 10:57

Poslední stálou expozicí Muzea Českého ráje, která čekala na novou podobu, byla Archeologie Českého ráje. Připomíná například výrobu kamenných sekerek, se kterými se před sedmi tisíci lety obchodovalo i daleko za hranicemi Tunovska.

„Je to nový vizuál archeologické expozice, která byla realizována díky podpoře z Fondu malých projektů programu Interreg Česko-Polsko. Z tohoto důvodu se zaměřujeme nejenom na naše prostředí, ale i na naše polské sousedy, protože jsme s nimi měli prokazatelné kontakty již v období pravěku,“ přiblížil ředitel muzea Jan Prostředník. Expozice získala novou podobu díky výtvarnicím Martině Hamouzové, Erice Huptychové a Marii Peškové, autorem architektonického řešení je výtvarník Jiří Bartoš.

„Je to nejmenší expozice turnovského muzea, ale kupodivu jsme s ní měli úplně největší problém, protože převyprávět příběh ve čtyřech pěti sálech není až takový problém, jako vymyslet smysluplný příběh v jednom malém prostoru. Proto jsme museli použít formu šuplíčků, dioramat a kukátek, abychom zaujali nejenom návštěvníka dospělého, ale pochopitelně i toho dětského,“ doplnil ředitel muzea.

Turnovsko pupkem světa

„Máme zde převyprávěný docela zajímavý příběh o kamenných sekerkách, protože to je v podstatě know how naší oblasti. Před sedmi tisíci lety Turnovsko fungovalo jako takový, v uvozovkách, pupek světa, kdy se tady ve velkém obchodovalo s velmi kvalitními sekerami z metabazitu z oblasti Jizerských hor, který se díky své kvalitě dostal takřka do celé Evropy,“ vysvětlil Jan Prostředník, který se zabývá archeologickým výzkumem.

Pravěký obchod v Evropě

„Víme, že se s nimi obchodovalo ve velkých kolekcích, takže v soudobých vesnicích, třeba na Moravě, je sto procent nástrojů, sto procent sekerek vyrobených tady z toho našeho materiálu. Dokonce v Bavorsku, v okolí Mnichova, sedmdesát pět procent nástrojů bylo vyrobeno také z toho našeho metabazitu. Máme tady dokonce i model pravěké dílny, kde pravěký řemeslník vyrábí kamenné sekerky. Máme tady naznačený celý technologický postup od polotovaru až po finální výrobu, včetně vyřezání otvoru pro topůrko,“ dodal Prostředník.

Expozice Archeologie Českého ráje je prostorově sice nevýrazná, zachycuje ale období od 300 tisíc let před naším letopočtem až po přelom raného a vrcholného středověku.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat