Kde můžete vidět model frýdlantského hradu a zámku v měřítku 1:25? Pokřtili ho v polských Kowarech

Třetí českou památkou v Parku miniatur památek Dolního Slezska v polských Kowarech je po zámku Vrchlabí a zámku Jilemnice hrad a zámek Frýdlant. A protože jde o velkou památku, je i její miniatura rozsáhlá, proto musela být na rozdíl od předchozích zámků pokřtěna přímo na místě. Byl u toho i redaktor Jaroslav Hoření.

„Frýdlant je ústředním místem naší krásné krajiny Krkonoš a Jizerských hor. Nevidíme žádné hranice. Němci, Češi i my, když ráno vstaneme a díváme se na ty hory, říkáme, že to jsou naše hory. Ať už z české, německé, nebo polské strany, Sněžka je královnou. Ale víme, že tudy procházely obchodní stezky a jejich centrem byl zámek Frýdlant. Ten je pro nás symbolem architektury hradů a zámků v této krásné kupecké zemi,“ uvedl k volbě frýdlantského zámku pro nový exponát zakladatel parku miniatur Marian Piasecki.

Modeláři, kteří pro park staví miniatury, mají podle něj vystudovanou vysokou školu uměleckých řemesel. Vše je ruční práce a reprodukce modelů jde do detailů. Se sháněním podkladů pro stavbu pomáhala zástupkyně parku miniatur pro Českou republiku Jana Tauchmanová. Podle ní jim pomohl zákon o památkové péči, díky kterému se jim podařilo získat plány frýdlantského zámku.

„Ten poměr 1:25 je zachován jako u všech ostatních miniatur. Když jsme tu miniaturu dostavěli, tak se musela zvětšit Sněžka. Hory totiž byly původně v poměru 1:50 a není možné, aby vedle velkého Frýdlantu byla malá Sněžka,“ uvedla Jana Tauchmanová. Model frýdlantského hradu a zámku se nachází hned u vstupu do Parku miniatur památek Dolního Slezska v Kowarech, který letos oslaví 20 let od založení.

Spustit audio

Související