Kateřina Cajthamlová o cukrovce: Odvyknout si od sladkého trvá až čtyři roky

13. leden 2023

„Být sladký není taková výhoda, zvlášť když nám to diagnostikuje lékař,“ říká na úvod pořadu Vesele a zdravě doktorka Kateřina Cajthamlová. Diabetes neboli cukrovka se projevuje ve dvou základních typech.

„Typy cukrovky se liší podle toho, jestli slinivka břišní produkuje inzulín, nebo ne. Pokud ho tělo tvoří a tkáně na něj nejsou citlivé, jedná se o cukrovku 2. typu. Vzniká hlavně u obézních a starších lidí. Kdežto u 1. typu se inzulín netvoří, vzniká poškozením slinivky, která ho nevyrábí. Takže to není ani dědičná záležitost. Tito pacienti jsou štíhlí,“ vysvětluje doktorka Kateřina.

Příznaky cukrovky 2. typu

  • únava, žízeň, časté močení
  • hyperglykemie
  • tloustnutí
  • mikrovaskulární změny, které vedou k poruchám prokrvení

Cukr někdy může stoupnout i náhodně. „To je pak potřeba prozkoumat. V okamžiku, kdy krátký cukr – glykemie – je delší dobu nad hodnotu 6,5 na lačno, mluvíme o prediabetes. Když je hodnota 8, tak je to jasná cukrovka. Hodnoty u prediabetes se pak přeměřují i po jídle. Dává se zátěž roztokem cukru, a pokud je hodnota vyšší než 10, je třeba to řešit. Minimálně dietou.“

Další vyšetření dokážou odhalit, zda pacient dodržuje dietu. „Dělá se tzv. dlouhý cukr, který krvinka v buňkách drží 21 dní a podle naměřených hodnot se zjistí, jak je diabetes kompenzován. Pokud jsou hodnoty dobré na lačno, ale vysoké po jídle, je jasné, že diabetik nemá správnou kompenzaci.“

Cukrovka, diabetes, glukometr, meření cukru v krvi, lékař, vyšetření, ordinace, ilustrační foto

Diabetici a hubnutí

Dlouholetým diabetikům se často nedaří zhubnout. „Někdy stačí přidat pravidelný pohyb, protože sport výrazně pomáhá zlepšit inzulinovou rezistenci. Diabetici mívají chuť na sladké, ale to není rozumné, protože cukr se do buňky nedostane, tvoří tělesný tuk. Takže pak se tloustne. Bohužel odvyknout si od sladkého trvá docela dlouho, tak 3–4 roky.“

Někdy se říká, že ke snížení cukru může přispět pití kávy. „Káva stimuluje nervový systém a zvyšuje spotřebu cukru. Mozek má bezinzulinový přístup k cukru, tak to trošku může snížit hladinu cukru, ale já bych to nepřeháněla. Lepší je dostatečně spát. Zase by na to doplatilo srdce nebo ledviny,“ varuje doktorka.

Co radí paní doktorka na závěr?

  • chodit na diabetologii na pravidelné kontroly, zejména u 2. typu
  • držet diabetickou dietu
  • konzumovat jídlo v klidu, stačí 3x denně
  • vyvarovat se rychlým cukrům, pozor na ovoce
  • vážit si množství příloh
  • aerobní typ pohybu: svižná chůze, u které se ještě můžete bavit

Příštím tématem bude svědění. Dotazy můžete posílat přes stránky veseleazdrave.cz nebo nechat vzkaz na telefonním záznamníku 221 553 770. Poslechněte si záznam celého pořadu, kde se dozvíte, co poradila posluchači, který má cukrovku už 44 let a odmítá držet diety nebo co je to steroidní diabetes a proč je důležité chodit na pravidelné kontroly.

Spustit audio