Karel Štědrý – umělec, který propadl geometrii

18. březen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Umělec Karel Štědrý je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové
0:00
/
0:00

Vymodeluje si z dětské plastelíny svou představu prostoru, model vyfotí a přenese akrylovými barvami na plátno. Tak tvoří pražský malíř Karel Štědrý, který právě vystavuje v Liberci.

Mladý současný malíř Karel Štědrý vystavuje svá abstraktní díla - starší zářivě barevná i rannější černobílá - v liberecké galerii Prostor 228. Absolvent pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové z ateliéru malby Stanislava Diviše je podle vlastních slov dyslektik a dysgrafik - matematika mu v dětství připadala neuchopitelná. Právě geometrie je ale nyní nedílnou součástí jeho výrazných akrylů na plátně, inspirovaných například architekturou.

Abstraktní díla Karla Štědrého - geometrie a jasné barvy

„Tyhle obrazy, na které koukáme, tak ty jsou z mé diplomové práce. Ta měla název Nikdo negeometrický nechť nevstupuje! Platónovo motto, které měl nad svojí Akademií. Mně se to líbilo, protože ta geometrie je pro mě nějaký princip, který vizualizuje takovou abstraktní věc, jako je třeba matematika nebo svět čísel,“ popsal své obrazy pražský malíř a grafik Karel Štědrý.

Vystavené obrazy vznikaly zvláštním postupem, a to s pomocí modelíny a fotoaparátu.

„Já si vezmu vždycky nějaký výsek z nějaké reality, ať je to třeba krajina nebo detail z krajiny, z architektury, který jsem si vlastně vymodeloval. Vždycky jsem si vždycky říkal, musím si udělat ta hovínka, rozválet si je a dávat si je do té kompozice, kterou jsem potřeboval,“ vysvětlil základ své metody Karek Štědrý.

Modelína je základ

 Svůj smysl má pro něj i to, že k přípravě obrazů používá dětskou barevnou plastelínu.

„Ten naivismus, který ale není spojený s tím, že by to bylo hloupé, ale je to spíše spojené s nějakou vnímavostí toho dítěte, které teprve hledá, jak ten tvar vůbec zpracovat “ doplnil pražský malíř.

Prostorové objekty z modelíny potom vyfotografuje, snímky upraví v grafických počítačových programech a nakonec je přetře akrylovými barvami. Výsledkem jsou pak vystavené obrazy. Jeho starší díla se vyznačují zářivými barvami a jasnou geometrií, ta novější pak přecházejí do tmavších barev. O to víc jsou ale plastické.

Abstraktní díla Karla Štědrého se vyznačují jasnou geometrií

„Ten prostor jsem měl i v těch dřívějších obrazech, ale je to založené na iluzi. V těch obrazech, které jsou tady je iluze také do určité míry přítomná, ale je to ještě podpořené tím materiálovým zpracováním. Pomocí strukturovacích gelů a špachtlí a různých metod, které jsou víc příbuzné nějakým zednickým pracím.  To má také svůj smysl, protože téma těch věcí je architektura, nebo budování nějakého prostoru,“ řekl Štědrý.

„Je to úžasný autor, jehož obrazy jsou plné tvořivé radostnosti, se kterou k malbě přistupuje, a všichni kdo výstavu navštíví, tak to cítí,“ popsal kurátor výstavy Ondřej Jerman. Obrazy Karla Štědrého budou v liberecké Galerii prostor k vidění až do 30. dubna.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser