Kamiony na dálnicích budou moct předjíždět minimálně do konce letošní zimy

Velká část řidičů kamionů jsou cizinci
Velká část řidičů kamionů jsou cizinci

Plošný zákaz předjíždění pro kamiony na dálnicích letos v zimě platit nezačne. Třeba ODS nebo Piráti totiž nesouhlasí s tím, aby sněmovna novinku schválila během jediné schůze.

Novela tak nebude moct platit dřív než za čtvrt roku. Problém s předjížděním kamionů je zvlášť v zimě aktuální, jak dokládají například hlášení Zelené vlny: „Dálnice D1 – kvůli sněhu popojíždí mezi Větrným Jeníkovem a Humpolcem, na 96. kilometru havaroval kamion.“ Takto to podle dopravního zpravodajství vypadalo na dálnici D1 loni 12. prosince.

Někteří poslanci ANO, ČSSD a KSČM proto navrhli, aby kamiony na dálnicích nesměly předjíždět. A chtěli, aby sněmovna novinku schválila v prvním čtení. Takový postup není možný, když jsou proti aspoň dva poslanecké kluby. Třeba ODS nechce, aby zákaz platil všude, říká její poslanec Jan Bauer: „Je to špatně nastavené, takto plošně se to dělat nedá.“

Jeden z navrhovatelů novely Martin Kolovratník z ANO připouští možnou změnu – a to, že by kamion mohl předjet auto, které jede výrazně pomaleji. Podle sdružení dopravců ČESMAD by zákaz předjíždění měl být jen tam, kde počasí může způsobit problémy.

Spustit audio
autor: Jiří Svatoš|zdroj: Český rozhlas

Související