Kamarádi z Liberce podnikli cestu kolem světa aneb Stop otlačeným zadkům!

13. únor 2017
Koktejl

Čtyři kamarády už nebavilo sedět v Liberci na kancelářských židlích, a tak vyrazili na cestu kolem světa. 25 zemí, 2 roky a 4 přátelé. K tomu pořádná nálož exotiky, dobrodružství a poznání. Takové bylo neobyčejné putování po světě libereckého cestovatele Karla Štěpánka (a spol.). Vykloubené rameno v šesti tisících metrech nad mořem, plavání s rejnoky v oceánu, vydělávání peněz strašením turistů, projíždění tisíců kilometrů přes Austrálii stopem – to je jen kapka v moři zážitků, které si mladí nadšenci vychutnali na své cestě kolem světa.

Jejich cestovatelské heslo? „Z kanclu kolem světa aneb Stop otlačeným zadkům!“

Navštívené země:
Čína - Tajvan - Nový Zéland - Samoa - Austrálie - Indonésie - Malajsie - Brunej - Filipíny - Východní Timor - Argentina - Chile - Bolívie - Peru - Ekvádor - Kolumbie - Panama - Kostarika - Nikaragua - Honduras - El Salvador - Guatemala - Belize - Mexiko - Kuba

„Vždycky jsme hodně cestovali, při vysoké škole jsme vyjeli na pracovní pobyt do Kanady nebo USA, a to jsme i cestovali – na Aljašku, Havajské ostrovy, Srí Lanku,“ vzpomíná Karel Štěpánek a pokračuje: „Ale pak, když jsme začali pracovat, jsme se nemohli smířit s myšlenkou, že už budeme jenom zavření v těch kancelářích, tak jsme začali přemýšlet, kam to ještě vytáhnout…“ A to se samozřejmě povedlo, protože když se chce, všechno jde, jak se říká.

„Byl to zajímavý experiment – skloubit životy čtyř lidí na tak dlouhou dobu“

Tým travel4ever: dva (původně) partneři a bratranec se sestřenicí - celkem čtyřka kamarádů, co prahla po dobrodružství

Nápad na procestování světa se zrodil trošku netradičně. „Dvouletou cestu jsme ‚upekli‘ ve čtyřech, vymysleli jsme to u piva,“ „Začali jsme přemýšlet, že bychom se rádi podívali na Nový Zéland, k tomu se ale nabalovaly další země – v Asii, Číně, Latinskou Ameriku.,“ Když své plány mladí cestovatelé zanesli na papír, vyšel z toho poněkud větší trip, než si původně mysleli.

Začátek cestování? Výpověď v práci

První krok k velkému dobrodružství byl jasný – dát v práci výpověď. „Vyrukovali jsme s tím – a to jsou pak šéfové většinou ti největší fanoušci, všichni vás podporují a nikdo vám nemůže bránit v tom poznávat svět,“ říká Karel s úsměvem.

Fakt, že čtyřka mladých lidí na celé dva roky dočista opustí své „zajeté koleje“ a životy ve městě pod Ještědem, se dotknul i ostatních rodinných členů mladých cestovatelů. „Máma se i vyjádřila, že jí to připadá horší než vojna. Že jsem byl dva roky od domova – to jsou dvoje Vánoce, zmeškal jsem i sestřinu svatbu,“ přiznává dobrodruh.

Hong Kong – velkoměsto vedle džungle

Hong Kong je obrovské moderní město

První zastávka byla v Hong Kongu, který je dostal nejenom svou moderní tváří. „Je tam největší světelný znečištění, co jsme kdy viděli, mrakodrapy jsou tam všude. A trošku nás překvapilo, že ta zeleň není od města daleko.“ Krásné pláže na surfování, v porovnání s jinými částmi jihovýchodní Asie taky vysoké ceny – i to je podle Karla Štěpánka Hong Kong, kde přátelé strávili týden, a pak se vydali vlakem do Čínské lidové republiky.

Pod pojmem cesta kolem světa si nepředstavujte žádný cestovatelský komfort, natožpak luxus. „Náš styl cestování je většinou divočejší,“ přiznává Karel s úsměvem a dodává: „Spíme ve stanech, nebo se snažíme různě šetřit, ale v Asii jsou hotely levné.“

Těžké dorozumívání v Číně

„Čína na mě zapůsobila velmi silným dojmem, asi to není země, kam bych se teď chtěl vrátit, přesto se mi tam velmi líbilo,“ říká Štěpánek, podle kterého byla právě Čína asi jednou z cestovatelsky nejnáročnějších zemí kvůli náročnému dorozumívání. „Nikdo vám tam zkrátka nerozumí, situace není lepší ani na nádražích, letištích, možná tak v Pekingu, výjimkou byly recepční hostelů. Běžní lidé vám anglicky nerozumí.“

Jak na Zélandu vydělat peníze? Výrobou pizzy nebo strašením turistů

Důležitou otázkou, kterou si mladí dobrodruzi museli před vydáním na cesty zodpovědět, bylo financování. Část peněz měli ušetřených „sezením na kancelářských židlích“ jak sám Karel říká. A další plán byl jasný – zbytek prostředků vydělat na Novém Zélandu, v ekonomicky silnější zemi, a poté to utratit v ekonomicky slabších zemích jako je jihovýchodní Asie a jižní Amerika. „Ze tří měsíců práce na Novém Zélandu můžete cestovat například deset měsíců.“

„Pracovní zastávkou“ na cestě kolem světa byl novozélandský Queenstown, kde díky čilému turistickému ruchu nebylo těžké získat pracovní nabídku. Některé práce byly podle cestovatele i poněkud bizarní. „Kamarád David se naučil bravurně dělat pizzu, tak ji tam v jedné z restaurací inženýrsky nahazoval. Holky se zas snažily pracovat jako servírky,“ popisuje Karel a doplňuje, že na Novém Zélandu zažil nejlepší práci svého života: „Dělal jsem herce ve strašidelném domě. Mým úkolem bylo strašit skupinky turistů, byla to neuvěřitelná legrace.“

Cestovatelé si po pracovní stopce nenechali ujít Samojské ostrovy v Polynésii, a pak už následoval let do Austrálie. „Autem jsme tam objeli neuvěřitelných 22 tisíc kilometrů, nepředstavitelnou vzdálenost,“ popisuje Karel s příměrem, že to je jako několikrát z Lisabonu do Moskvy. „Musíte se tam smířit s tím, že někdy jsou tam krajiny náročné na cestování. Jedete tři tisíce kilometrů a nevidíte skoro nic – poušť, dva klokany a jeden kámen.“

Návštěva školy na Samojských ostrovech v Polynésii

Jihovýchodní Asie: Bomba! Exploze barev, koupání v oceánu, potápění s rejnoky

„Strávili jsme tam asi tři měsíce, oproti Novému Zélandu to byla hlavně díky kultuře neuvěřitelná změna,“ vzpomíná Karel a pokračuje: „Byla to bomba, exploze barev. Najednou si tam můžete na ulici koupit jídlo za jeden dolar, skvěle se najíte. Lidé tam jsou strašně milí.“

A jaký byl další itinerář cesty? Přes Bali na Borneo – projet stopem část Malajsie – pak Filipíny – východní ostrov plný zeleně Flores. A to pořád není všechno. „Potom jsme se potápěli s rejnoky u ostrova Komodo, až jsme zavítali na nejvýchodnější cíp Timoru,“ popisuje Karel. Dobrodruhové spali buď u pohostinných rodin, nebo ve stanu, několik týdnů pro ně oceán znamenal koupelnovou vanu a do toho museli denně stopovat.

Za dalšími dobrodružstvími se s libereckým cestovatelem Karlem Štěpánkem a jeho partou vydáme v pátek 17. února v Dopoledni pod Ještědem od 10.25. Tentokráte procestujeme stopem jižní Ameriku. „Tam těch zážitků bylo nespočet, stopovali jsme z Argentiny z pomyslného konce světa až do Kolumbie,“ uzavírá Karel Štěpánek. Poslechněte si záznam přiloženého rozhovoru moderátorky Ivety Kalátové s cestovatelem Karlem Štěpánkem a dozvíte se třeba i to, jak je těžké stát se na Novém Zélandu „hercem“, který straší turisty. Více cestovatelských zážitků najdete na stránkách travel4ever.cz.

Uluru je nádherné mystické místo a symbol Austrálie
autor: Jaroslava Mannová
Spustit audio