Kam na lyže v Jizerských horách a Krkonoších?

18. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vybrat správné běžecké lyže je někdy věda. Před novou sezonou poradí expert oslovený Radiožurnálem (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Meteorologové předpovídají na víkend ochlazení a na horách sněhové přeháňky. Jaké jsou aktuální podmínky pro sjezdové a běžecké lyžování?

Jizerské hory

Na lyže můžou lidé vyrazit třeba do Jizerských hor, kde jsou díky technickému sněhu v částečném provozu například skiareály na Tanvaldském Špičáku, Černé Říčce nebo v Pasekách nad Jizerou. Jezdí se také v Příchovicích, Rejdicích nebo na Severáku. Níže položená střediska Javorník nebo Bedřichov stojí.

Podle informací ze sobotního rána z webu Jizerské o. p. s., která spravuje běžecké stopy Jizerské magistrály, prošlo za posledních 24 hodin úpravou na 42 kilometrů tratí. Upravena je například trať z Bedřichova na Novou louku a na Hřebínek. Dá se jet i z Kristiánova na Čihadla a na Smědavu. Trasy v nižších polohách hor nejdou kvůli nedostatku sněhu strojově upravovat.

Krkonoše

Lepší situace je v krkonošských skiareálech. Na svazích tamních sjezdovek leží od dvaceti do šedesáti centimetrů sněhu. Ten je z převážné většiny technický, přírodního je málo. Podle provozovatelů areálů je lepší vyrazit na svah ráno, kdy je terén tvrdý a pevný.

„Je to všechno technický sníh, to znamená, že ten sníh začíná trochu pískovatět, že se rozsype. Ráno to je krásně tvrdé, ale během dne, protože je to suchý sníh, tak se z toho stane písek,“ vysvětlila Michaela Bubáková ze skiareálu v hořením Vrchlabí. V takovém sněhu je podle ní lyžování náročnější než v přírodním sněhu.

Luka nad Jihlavou, zasněžování sjezdovky

V Krkonoších je například v provozu téměř celý skiareál ve Špindlerově Mlýně, v Harrachově se dá lyžovat na modré sjezdovce Na rýžovišti a na Červené II v centru města. Skiareál Rokytnice nad Jizerou dnes otvírá modrou sjezdovku z Lysé hory. Mrazivé noci umožnily podle ředitele skiareálu Víta Pražáka výrobu technického sněhu a připravit i vrchní partii modré sjezdovky a taky Slalomáku.

Nedostatek přírodního sněhu v Krkonoších brzdí také úpravu běžeckých stop. Běžkaři najdou tratě například ve skiresortu Černá Hora-Pec, ve Vrchlabí, kde mají umělé zasněžování, a dále třeba v Horních Mísečkách. Tam je za příznivých podmínek k dispozici třicet dva kilometrů tratí. Na nich je podle vedoucího areálu Zdeňka Spilky mezi deseti až patnácti centimetry sněhu.

Údržba tratí je podle něj v těchto dnech náročná. „Protože je inverze, tak ten sníh přes den nataje, sluníčko ho rozpustí a večer to přimrzne, tak ty trati jsou ledovaté a my do toho nemůžeme vjet rolbou. Takže to děláme jen skútrem, nebo jen rolbou jednou za týden,“ doplnil Spilka.

Spustit audio

Související