Kaktusy přes zimu nenechávejte v teplém prostředí a substrát nechte dobře proschnout
Není kaktus jako kaktus, zejména pokud jde o přezimování. Můžeme je rozdělit do čtyř základních kategorií – kaktusy chladnomilné, teplomilné, mrazuvzdorné a zimovzdorné.
- Chladnomilné jsou nejhojnější a přezimují při teplotě 5–10 stupňů Celsia.
- Teplomilné uvítají, když teplota neklesne pod 15 stupňů Celsia.
- Mrazuvzdorné kaktusy potřebují pro úspěšné přežití zimy nevytápěný skleník nebo fóliovník.
- Zimovzdorné kaktusy jsou nejotužilejší, naše poměrně mírné zimy snášejí dobře, stačí jen malá ochrana, kryt.
Už s příchodem podzimu je dobré omezit zálivku a nechat substrát proschnout. Snížená teplota umožní kaktusům zimní odpočinek. Menší množství slunečního svitu a krátký den je signálem pro tento odpočinek, a pokud necháme kaktusy v příliš teplém prostředí, mají tendenci se vytahovat, deformovat stonky a to bývá cesta k úplné ztrátě rostliny.
„Kdysi se kaktusy vyjímaly ze substrátu, balily se do novin a uskladňovaly ve tmě. To není nutné, ale s ubýváním slunečního svitu je nutné vyladit i sníženou teplotu,“ říká ředitel zahradnické školy Libor Kunte.
Kaktusy umístíme na okno chodby nebo garáže, netopené ložnice nebo zimní zahrady a rozhodně nezaléváme! Občas kontrolujeme, jestli pichlavé krasavce neohrožuje nějaký škůdce nebo choroba.
Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.