Jizerské hory: Vymírání vzácných tetřívků mají zastavit speciální mýtiny
Před deseti lety bylo v Jizerských horách sedmdesát tokajících samečků tetřívka obecného. Vloni jich ochránci přírody zaznamenali už pouze čtyřicet. Aby lesníci zabránili vymírání tohoto vzácného hrabavého ptáka, vysekali v horách speciální bezlesé oázy.
„V 80. a 90. letech byla imisní kalamita, došlo k masivnímu odlesnění Jizerských a všech pohraničních hor, to prospělo tetřívkům, kteří obývají rašeliniště a bezlesé plochy,“ vysvětluje ochránce přírody Václav Tomášek a doplňuje: „Postupně, jak se zlepšilo zalesnění, lesy začínají tetřívky vytlačovat.“
„Místa jsou v režimu utajení“
Tetřívek má rád klid a mýtinky v lese, lesníci pro ně proto vytvořili v Jizerských horách dvanáct tetřívčích center. „Tetřívčí centrum si představme jako mozaiku malých pasek propojených biokoridory a v okolí méně lesního porostu,“ popisuje Libor Dostál z Lesů ČR a pokračuje: „Šest jich je na Frýdlantsku, šest na Jablonecku, tato místa jsou v režimu utajení, jsou to vytipovaná nejklidovější místa v Jizerských horách.“
Zvýšení počtu tetřívků je podle Libora Dostála během na dlouhou trať. „Důležité je, že jizerskohorská populace je propojena s tou krkonošskou a jako celek nám dávají naději, že by tetřívci mohli přežít.“
Pozitivně se vytvoření nových mýtinek už projevilo – v návratu zpěvného ptáka lindušky, který má rád louky a jehož počty u nás taky v poslední době klesly.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Výborný o cenách potravin: Problém je u potravinářů a obchodních řetězců. Víc než neformální tlak nemám
-
Zelená energetika? Cena elektřiny bude proměnlivá, v letní poledne ale bude zadarmo, domnívá se expert
-
Svlékat studenty je nehorázné. Taková bezpečnostní opatření nejsou ani na soudech, tvrdí advokátka
-
Kalousek: Slíbit nesplnitelné? Fiala neříká pravdu, stát nemůže garantovat platy v nestátních zařízeních