Jihomoravské Boleradice mají vlastní kamenné divadlo. Hrají v něm místní ochotníci
Boleradice ležící nedaleko Hustopečí u Brna nemají ani tisícovku obyvatel. Přesto uprostřed městyse stojí kamenné divadlo, do kterého je potřeba si zamlouvat vstupenky měsíce předem.
„Divadelní budova byla postavena v roce 1939 původně jako takové multifunkční zařízení. Byla tady hospoda, kuželna, pořádaly se tady taneční zábavy, promítaly filmy a samozřejmě se občas hrálo i divadlo,“ popisuje herec boleradického divadla Jan Koráb. Později byl objekt přestavěn a dnes slouží prakticky jedinému účelu, a to právě jako divadelní budova.
V České republice přitom není mnoho ochotnických divadelních spolků, které by se mohly chlubit vlastním kamenným divadlem. Vlastně jsou jen dva. „Naši kolegové ve Vysokém nad Jizerou v Podkrkonoší mají dokonce divadlo ještě o trošku starší než my,“ přiznává Jan Koráb.
Divadelnická historie v Boleradicích je ale opravdu dlouhá, hrálo se tady dávno před stavbou současného divadla. Pravděpodobně prvním představením bylo provedení Kříže u potoka v roce 1897, a to tehdejší Cyrilskou jednotou.
Na prknech boleradického divadla samozřejmě nevystupují jen místní ochotníci. „Při našem malém souboru bychom nebyli schopni to všechno utáhnout. A navíc chceme našim divákům nabídnout pestrost. Takže zveme spřátelené divadelní spolky z celé republiky. A nejen z ní, nedávno jsme tady uvedli muzikál v provedení našich přátel z Vídně,“ prozradil Koráb.
Nejnovějším kusem v repertoáru boleradických ochotníků je Divá Bára. „Tu napsala Božena Němcová a muzikál na motivy této klasiky uvedl na brněnské jeviště Milan Uhde. My jsme si hru částečně upravili. Už jsme se s ní zúčastnili několika divadelních amatérských soutěží a dostali jsme doporučení i na Jiráskův Hronov v příštím roce,“ pochlubil se jednatel spolku Jiří Janda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prezident Pavel je na Ukrajině. Z Moldavska dorazil do Oděsy
-
Za prací univerzitního vedení si stojím. Postup při odměnách nebyl neobvyklý, říká rektorka Králíčková
-
Fyzioterapeut: Dělat dva vrcholové sporty jako Ledecká je ojedinělé. U lyžování jsou zranění častější
-
Česko není montovnou zbraní Evropy. Naše firmy mají světovou úroveň, říká Špicar