Jejich život je o tvrdé práci v podzemí, ale taky o tradicích a rituálech. Říkají si „uraňáci“

Uraňáci: Svatá Barbora

13. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sv. Barbora, patronka horníků, důl Kovárna
0:00
/
0:00

Kdo to je mašinkář, překopář nebo komínář? A kdo se snažil uraňáky chránit?

Tvrdí chlapi, kteří fárali často desítky let do uranových dolů v okolí Stráže pod Ralskem i jinde, například v Jáchymově nebo u Příbrami, byli buď vyučenými horníky nebo takzvanou baňařinu vystudovali na vysoké škole. Byla ale také spousta uraňáků, které do dolů i přes rizikovost a náročnost této práce, přilákala možnost vysokého výdělku. A také často rychlého získání bytu. Jak zjistila autorka seriálu Ivana Bernáthová, profesí potřebných pro zajištění provozu uranového dolu bylo opravdu hodně.

Setkání na ohlubni, rok 2018

V oblasti Hamru na Jezeře a sousední Stráže pod Ralskem bylo od roku 1967 do roku 1996 vytěženo více než 27 tisíc tun uranu. Po chemické těžbě ale zůstala v podzemí řada chemikálií, které se postupně pomocí moderních technologií odstraňují A tak bude pro specialisty i pomocné profese, na které se museli někteří uraňáci přeškolit, dost práce minimálně do roku 2037.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.