Jejich fotky hvězd oceňuje NASA. Největší zážitek je vidět kometu očima, shodují se astronomové

Nafotit hvězdy tak, aby je jako astronomický snímek dne ocenila NASA, není vůbec snadné. Ačkoliv focení hvězd a komet je náročná disciplína, světová konkurence je obrovská. Z našeho kraje ale pocházejí hned tři ocenění fotografové - Petr Horálek, Martin Mašek a Jakub Kuřák.

Z lovu komet si odnášejí spoustu zážitků. „Já jsem od 90. let dlouho neviděl jasnou kometu, až minulý a předminulý rok jsem zase měl štěstí na jasné komety. Jinak je vždycky zážitek vidět nejen noční oblohu ale i vesmír neznečištěný světelným smogem,“ popisuje Petr Horálek.

Martinu Maškovi se povedl ještě lepší úlovek. „Můj největší zážitek je, že se mi povedlo objevit moji vlastní kometu, která se jmenuje po mně. Už od dětství jsem chtěl něco objevit a povedlo se mi to,“ říká.

Jakub Kuřák je z celého tria nejmladší, přesto si i on už připsal úspěchy: „Asi se shodnu s Petrem, že je největší zážitek vidět jasnou kometu vlastníma očima. Doufám, že to ještě někdy v budoucnu zažiju znovu.“

Všichni už mají v portfoliu fotografii, kterou NASA vybrala jako snímek dne. „Ten snímek musí být něčím unikátní. Ať už jsou to Petrovy krajinky, nebo ta naše fotografie ohonů komety G3, ten snímek prostě musí vyčnívat. Je tam totiž obrovský filtr těch normálních nebo podprůměrných fotografií,“ vysvětluje Jakub Kuřák s odkazem na velkou mezinárodní konkurenci.

Jak se hledají nové komety? Jak vypadá fotografická mise, která má za cíl ulovit kometu? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Patrik Fišer , reČRoL
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.