Jednodušší rozvody, podpora dohody rodičů. Advokátka přibližuje chystanou novelu rodinného práva

S advokátkou Petrou Mlejnkovou jsme probrali možnosti péče o děti po rozvodu, úpravu výživného i další chystané změny.

V posledních letech se rozvodovost pohybuje okolo 20 tisíc rozvodů za rok. Mezi lety 2016 až 2019, byla ještě o pár tisíc vyšší, rozvody dosahovaly čísel mezi 24 až 25 tisíci za rok, určitě lze tedy podle advokátky Petry Mlejnkové pozorovat spíše klesající tendenci.

V posledních měsících se také vyvíjela právní agenda kolem péče o děti při rozvodu. „Aktuálně je v Poslanecké sněmovně návrh na změnu zejména rodinného práva, změny se kromě rozvodů dotknou i péče o nezletilé děti. Další významnou změnou, která souvisí s ochranou dětí, je i třeba novelizace zákona o veřejném ochránci práv a zřízení nového institutu tzv. dětského ombudsmana,“ potvrzuje advokátka.

Zásadní změnou v této oblasti bude podle jejího vysvětlení především zrušení dosavadního rozdělování forem péče o nezletilé děti. Nadále se nebude rozlišovat společná péče rodičů, výlučná péče jednoho z rodičů anebo střídavá péče rodičů, jako tomu bylo doposud.

„Dítě samozřejmě nezůstane bezprizorní, soudy budou rozhodovat o rozvrhu času, který bude dítě trávit u každého z rodičů. Odpadne jenom formální označení druhu péče,“ říká Petra Mlejnková.

Cílem této změny v péči o nezletilé děti by podle ní mělo být odstranění, či eliminování případných sporů mezi rodiči. „Hlavní cíl je, aby rodiče přestali soutěžit o nějakou hlavní roli v životě dítěte a aby se oba podíleli na péči pokud možno v co nejrovnoměrnější formě,“ zdůrazňuje.

Novela se dotkne i výživného a nezletilé dítě a to v několika směrech. „Například v případech, kdy bude docházet ke snižování dříve stanoveného výživného. Novela by měla také zavést vyšší úrokovou sazbu za prodlení v případě, že nedochází k včasnému placení výživného ve prospěch oprávněné osoby,“ vypočítává advokátka.

Tato změna má za cíl motivovat povinné rodiče k včasnému placení výživného, aby se vyhnuli případným vyšším úrokům.

Ochrana práv dítěte

Jednou z nejdiskutovanějších změn je zpřesnění možnosti užít při výchově dětí tělesné a popřípadě nějaké jiné tresty. Aktuálně občanský zákoník hovoří o možnosti rodičů užít při výchově dětí výchovné prostředky, ale za podmínky, že jsou přiměřené

Advokátka Petra Mlejnková

„Novela doplní jedno z ustanovení občanského zákoníku o novou větu, která by možnost užívat tělesné, popřípadě jiné tresty, jako třeba psychické trestání nebo jiná ponižující opatření, mělo zpřesnit. Věta, která by měla být doplněna občanského zákoníku, by měla znít tak, že platí, že lidské důstojnosti dítěte se dotýká tělesné trestání, působení duševního strádání anebo jiná ponižující opatření. Tato věta má nadevší pochybnost stanovit a deklarovat, že jakékoliv tělesné nebo psychické trestání dětí je nepřijatelné,“ popisuje Petra Mlejnková další změnu.

Jak se v posledních letech vyvíjel počet uzavřených sňatků v republice? Zjišťuje soud při rozhodování o péči o dítě i názor dítěte a jak? Jak se stanovuje výše výživného? Poslechněte si záznam rozhovoru.

autoři: Pavel Kudrna , reČRoL
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat