Jarní výsadba stromků: Držte se 3 dobrých zásad a staré sadařské moudrosti
Peckoviny je lepší sázet na jaře a zahrádkář by měl mít představu, do jaké velikosti strom vyroste, aby vybral co nejvhodnější místo. Dalším důležitým faktorem je dostatek světla – obecně ovocné stromy milují slunce, vybíráme tedy nejlépe místo plně osluněné. Snad jen rybíz a angrešt snesou i částečné zastínění.
A do třetice – důležitá je úroveň spodní vody, měly by dosahovat maximálně do 1,2–1,4 metru. Stromy totiž koření hluboko a ve vodě jim pak začnou kořeny uhnívat.
Také se nevyplácí sázet stromy do nějaké navážky, ve chvíli, kdy kořeny vypotřebují živiny, kterými jsme jámu zásobili, zůstanou v jalové navážce a opravdu neudělají žádný zázrak.
Soutěžte do konce dubna o zahradní traktůrek v hodnotě 90 000 Kč!
Technologie výsadby
Vyplácí se vyhloubit větší jámu a prostor vylepšit kompostem. Stará sadařská moudrost velí ještě obrátit vrstvy – při hloubení jámy rozdělit zeminu na hromádku té vrchní a hromádku spodní. Pak vložit stromek a začít zahazovat tou vrchní zeminou, na povrch naopak dát zeminu z hloubky.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová