Janáčkův památník v Hukvaldech ukazuje obyčejný život hudebního génia i jeho inspiraci rodným krajem

16. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Část Janáčkova domu je zachovaná v co nejvěrnější podobě i s původním interiérem a nábytkem

Hukvaldy v Moravskoslezském kraji patří k obcím se značně kopcovitým terénem. Zatímco středověký hrad se tyčí v místech nejvyšších, na Památník Leoše Janáčka narazíte až téměř dole pod kopcem. Slavný hudební skladatel si v rodných Hukvaldech koupil dům až v pozdnějším věku. Dnes v něm můžete vidět nejednu zajímavost z jeho pozůstalosti.

Obec Hukvaldy je plná přírodních krás i historických zajímavostí. Patří k nim i Památník Leoše Janáčka, který se na Hukvaldech v roce 1854 narodil, často je navštěvoval a později, v roce 1921, zde koupil dům, ve kterém komponoval a psal.

Když pak Leoš Janáček přikoupil ještě kus pole a lesa na nedaleké Babí Hůře, cítil se být po letech ve svém rodišti opět plnoprávným hukvaldským občanem. Do konce života své hukvaldské sídlo zveleboval, rozšířil jej o nadstavbu a zavedl v domě elektřinu. Ve své poslední vůli odkázal Leoš Janáček domek i s pozemky obci Hukvaldy a k tomu přidal částku dvacet tisíc korun na údržbu.

V současné době spravuje Památník Nadace Leoše Janáčka v Brně. Část domu je zachovaná v co nejvěrnější podobě i s původním interiérem a nábytkem, kde si návštěvníci mohou prohlédnout salón, ložnici a kuchyň. V dalších místnostech se pak nachází zmodernizovaná naučná expozice fotografií a napodobenin originálů jeho děl, které se vztahují ke skladatelovým pobytům na Hukvaldech.

Veřejnosti slouží také audiovizuální místnost v prvním poschodí, kde je možné se zaposlouchat do špičkových nahrávek Janáčkových skladeb nebo shlédnout hudební filmy o skladatelově životě a díle.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová