Jako by dnes platilo: Kdo nezdražuje, okrádá rodinu, hodnotí českou inflaci komentátor Pečinka

15. červen 2022

Současná vláda se potýká s problémy, které nezažila žádná z předchozích porevolučních vlád. Jak by měla řešit souběh několika krizí a rozvrat státních financí? „Programové prohlášení, se kterým předstoupila vláda 17. ledna před sněmovnu a dostala důvěru, tak dnes už v podstatě neplatí,“ uvádí politický komentátor Bohumil Pečinka.

Podle něj by vláda měla jasně představit své nové priority. „Teď je extrémně důležité, aby premiér a třeba guvernér České národní banky předstoupili před národ a řekli, že 16procentní inflace je pro ně absolutní priorita.“

„Vláda by měla říci, že se lidé nemusejí bát spořit, ujistit je, že měna bude pevná. Obnovit důvěru v českou měnu je v tuto chvíli naprosto klíčové.“

Čtěte také

Nový guvernér ČNB Aleš Michl, který odmítá zvyšovat úrokové sazby, nemá v radě této banky většinu, upozorňuje Pečinka.

„Hlasuje se tam ve sboru a myslím, že je to teď 4:3 v jeho neprospěch.“

U nás podle dat inflaci tlačí hlavně ceny potravin. „Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub  už řekl, že jsme v manické fázi, lidé ztrácejí důvěru v měnu, zbrkle nakupují a výrobci i prodejci nasazují neodůvodněně vysoké marže.“

„Dříve se říkalo, že kdo nekrade, okrádá rodinu. Teď mezi výrobci a prodejci jako by platilo, kdo nezdražuje, okrádá rodinu. A mezi spotřebiteli pak kdo nenakupuje, okrádá rodinu. Vše začíná a končí u inflace, jinak řečeno růstu cen. Ten je abnormální, hojí se na něm řada výrobců a prodejců za covidovou éru.“

Pokud vláda přistoupí například na zvyšování platů ve veřejné sféře, aby se pokryla inflace, tak se problému nezbavíme na dalších deset let, varuje publicista.

„Je třeba vysvětlovat a vysvětlovat. V tom vidím hlavní chybu vlády, protože zde úplně selhává,“ konstatuje Bohumil Pečinka.

Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí. 

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.