Jaké přírodní poklady ukrývají louky a lesy Jizerek? Zjistíte nově v Liberci

20. květen 2019

V Jizerských horách stále rostou vzácné rostliny, a to i přes ekologickou katastrofu v 80. letech minulého století, kdy lesy zničily průmyslové emise. To potvrzuje i nová výstava v liberecké botanické zahradě.

Výstava je i zdobná, jak říká Miloslav Studnička

Ředitel liberecké botanické zahrady jizerskohorskou flóru mapoval celý loňský rok. Společně s kolegyní Reginou Novotnou, která se věnovala krajinné fotografii, a grafikem Janem Frantou teď detailní barevné snímky rostlin představují návštěvníkům zahrady. 

Rosnatku anglickou, kriticky ohrožený všivec bahenní nebo rudočernou vážku čárkovanou – to všechno ukrývají rašeliniště, louky a lesy Jizerských hor. Vzácné rostliny a hmyz ale většinou objeví zkušený botanik.

„Výstava by měla být také zdobná – ať už jde o rozkvetlé rostliny nebo o mechorosty, kde květy nejsou a je to jen filigránská krása,“ popisuje ředitel botanické zahrady a autor výstavy Miloslav Studnička. Výstava S botanikem v Jizerských horách potrvá až do konce října.

autor: Lucie Fürstová

Související

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.