Jaké přírodní poklady ukrývají louky a lesy Jizerek? Zjistíte nově v Liberci

20. květen 2019

V Jizerských horách stále rostou vzácné rostliny, a to i přes ekologickou katastrofu v 80. letech minulého století, kdy lesy zničily průmyslové emise. To potvrzuje i nová výstava v liberecké botanické zahradě.

Výstava je i zdobná, jak říká Miloslav Studnička

Ředitel liberecké botanické zahrady jizerskohorskou flóru mapoval celý loňský rok. Společně s kolegyní Reginou Novotnou, která se věnovala krajinné fotografii, a grafikem Janem Frantou teď detailní barevné snímky rostlin představují návštěvníkům zahrady. 

Rosnatku anglickou, kriticky ohrožený všivec bahenní nebo rudočernou vážku čárkovanou – to všechno ukrývají rašeliniště, louky a lesy Jizerských hor. Vzácné rostliny a hmyz ale většinou objeví zkušený botanik.

„Výstava by měla být také zdobná – ať už jde o rozkvetlé rostliny nebo o mechorosty, kde květy nejsou a je to jen filigránská krása,“ popisuje ředitel botanické zahrady a autor výstavy Miloslav Studnička. Výstava S botanikem v Jizerských horách potrvá až do konce října.

autor: Lucie Fürstová

Související

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.